Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Kadın Otobüs Biletçisi

1909 yılında babasının Barton Transport adlı şirketinde Long Eaton-Nottingham seferlerinde görev alan Bayan Kate Barton, ilk hanım otobüs biletçisi olarak tarihe geçti.

1911 yılında, kızkardeşleri Ruth ile Edith de kendisine katıldılar. Görev sırasında, uzun yeşil önlükler giyiyorlardı. Kate Barton, erkek biletçiler gibi bir de başına şapka geçiriyordu, ama Edith ve Ruth, iftihar ettikleri uzun saçlarını bir şapkaya tutsak etmeye yanaşmadılar. Kızlarının soğuk otobüslerin içinde uzun saatler çalışıp rahatsız olmalarına dayanamayan baba Barton, egzoz borusunu aracın içinden geçirerek, yolcu mahallini ısıtmayı akıl etti.

Gecenin geç saatlerinde yapılan seferleri ise, üç genç kız da hiç sevmiyordu. Çünkü o saatlerde, ne yaptığını bilmeyen sarhoşların sataşmaları, gerçekten rahatsız edici boyutlara varıyordu. Ama öteki seferler, gerçekten zevkli oluyor ve birbirinden nazik erkekler, üç güzel biletçiye hiç zorluk çıkarmıyorlardı. Nihayet 1918 yılında Kate Barton evlendi ve mesleğini bıraktı. Çok geçmeden, kızkardeşleri de onu izlediler.


Etiketler : Kadın, Otobüs, Biletçisi
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.692 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...