Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Prezervatif

1551 yılından, ölüm tarihi olan 1562 yılına kadar Padua Üniversitesi´nde Anatomi Kürsüsü Başkanı olan Profesör Gabriel Fallopius, ilk prezervatifin bulucusudur. Profesör Fallopius´un prezervatifle ilgili ilk makalesi, 1564 yılında De Morbo Gallico´da yayınlandı. Fallopius´un bulduğu koruyucu kılıf, 1100 erkek üzerinde denenmişti ve ilk kullanıldığında birtakım bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu amacını taşıyordu. Bu prezervatifin doğum kontrol unsuru olduğu daha sonra tamamen bir rastlantı sonucu ortaya çıktı.

1655 yılına kadar prezervatifi kullananlar, yalnız ilişki kurdukları kadınlardan bazı hastalıkları almama amacını taşıyorlardı. O yıl bir Paris dergisi, "L´ecole Des Filles" başlığı altında söz konusu kılıfların, spermin kadın rahmine girmesini engelleyici bir rol oynadıklarını da duyurdu. Bu yazıdan sonra prezervatiflerin gebeliği önleyici özellikleri ön plana çıktı.


17. yy´ın sonlarında Fransa´da prezervatiflerin kullanımı bir hayli yaygınlaşmıştı, ama genellikle, rahim içi koruyucu kılıflar daha rağbetteydi. 1671 yılında, kızkardeşine bir mektup yazan Bayan de Sevigne, söz konusu prezervatifleri, "İlişkiden yeterince zevk almayı engelleyen, ama bazı tehlikeleri de ortadan kaldıran bir örümcek ağı" olarak tanımlıyordu.


Etiketler : PREZERVATİF
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.467 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...