Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Görünmezlik Nanoteknolojide

Bilim kurgu eseri Uzay Yolu’ndaki gibi görünmezlik yakın gelecekte gerçek olabilir. İngiliz araştırmacılar ışığı emerek görünmezlik sağlayan nanoteknolojik düzenek için teorik çalışmayı tamamladı.

 Bir nesnenin görünmesi için, ışığın o nesnenin yüzeyinden yansıması gerekiyor. İngiltere’nin önde gelen üniversitesi Imperial College London profesörü John Pendry, olağanüstü optik özellikleri olabilen nesnelerin ışığı emerek yansımayı önleyebileceğini temelinde görünmezliğin bir yolunu araştırıyor. Meta-maddeler adı verilen bu tip ışığı emen nesneler, ışık demetinin etrafında dolaşmasını sağlayanak görünmezliğe erişiyor.

Meta-maddelerin içerdiği metal ve elektronik bileşenler özel olarak ışığı yansıtmayacak şekilde üretilebiliyor. Bilim insanları bunu elektrik ve manyetik alanlar ile ışığın yönü arasındaki ilişkiyi yönlendirerek yapıyorlar.

Bilim ekibi, ışığı geri yansıtmayacak özellikte, küre biçiminde bir meta-madde tasarladı. Bilim ekibinden Duke University profesörü David Smith, teorik olarak gerekli maddelerin ne olduğunu bildiklerini, esas zorluğun bunları pratiğe dökmek olduğunu belirtiyor.

NANO ÖLÇEKTE METALLERDEN YAPILACAK
Pendry ve ekibinin tasarladığı görünmezlik nesnesi şimdilik sadece görünebilir ışığın dışındaki dalgaboylarında çalışıyor. Görünür ışık dalgaboyları için bir görünmezlik düzeneği için nano ölçekte meta-maddeler üretmek gerekecek. Ancak bilim insanları, nano ölçekte metallerin özelliklerini kontrol etmenin zorluklarına dikkat çekiyor. Uzmanlar, farklı işlevler gören görünmezlik düzeneklerinin gelecek yıllarda üretilebileceğini de sözlerine ekliyor.

Kaynak: Nature

Etiketler : görünmezlik, fizik, buluş, bilim, teknik, teknoloji, bilimsel, araştırma, dalga, deney
Yazan : mania  |
17 Ara 2006 Paz   
|  9.844 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...