Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Bisiklet

Bisiklet ilk kez 1839 yılında İngiltere´nin Dumfries yöresinde, Courthill kasabası demircilerinden Kirkpatrick Macmillan tarafından yapıldı.

Yaklaşık 27 kilo ağırlığındaki araç, tahta bir iskeletten oluşuyordu. Ön tarafına bir at başı geçirilmişti. Demir tekerleklerinden öndekinin çapı 80 cm, arkadakininki ise 105 cm idi. Pedallar, kranklar aracılığıyla arka tekere bağlanmıştı ve ayakların ileri geri hareketleriyle devinim kazanıyordu. Ne var ki, Macmillan, büyük bir endüstrinin kurucusu olduğundan habersizdi. Onun tek düşüncesi, Courthill ile Dumfries arasındaki 22 kilometrelik yolu rahatlıkla ve daha az yorularak gidip gelmesine yarayacak bir araç geliştirmekti.

1842 yılında, bir iş için Glascow´a gitti ve bu arada yine hiç farkında olmadan ilk uzun mesafe bisiklet rekorunu kırdı. 10 Haziran 1839 tarihli Glascow Herald gazetesi, 64 kilometrelik bir yolculuk sonrası Glascow´a gel"diğinde Macmillan´ın "şeytan icadını" seyretmek üzere toplanan kalabalıktan bir çocuğa çarparak durabildiğini yazdı. Polis, bu ilk bisiklet kazası için Macmillan´ı beş şilin para cezasına çarptırdı.

Birkaç gün sonra Macmillan´ın yeğeni Mary Marchbank, dayısının yaptığı bisikletle birkaç tur attı ve dünyada bisiklete binen ilk kadın unvanını kazandı.


ULAŞIM VE EĞLENCE ARACI
1839 yılından itibaren insanların hizmetine giren bisiklet, günümüzde de bir zevk ve ulaşım aracı olmaya devam ediyor


Etiketler : BİSİKLET
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.537 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...