Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Güzellik Yarışması

Bilinen ilk güzellik yarışması, 19 Eylül 1888´de, Belçika´nın Spa kentinde "Concours de Beatue" adı altında yapıldı. Yarışmayla ilgili duyuru üzerine 350 aday, ilk elemeyi kazanmak umuduyla jüriye fotoğraflarını gönderdi. Jüri üyeleri, oldukça tartışmalı geçentoplantılardan sonra, bunlardan 21´ini finale katılmaya layık gördü. Yarışma, tam bir gizlilik içinde yapılıyordu ve jüri üyeleri güzelleri adeta gözlerinden kıskanıyorlardı. Bir İskandinav gazetesi, "Halkın kraliçe adaylarını görmesine kesinlikle izin verilmiyor" diye yazdı. "Toplu olarak yarışma saatini özel bir binada bekleyen güzeller, finalin yapılacağı salona her tarafı sımsıkı kapatılmış özel arabalarla getirildiler."

Nihayet jüri, kraliçe adaylarını teker teker inceledi ve 5 bin franklık birincilik ödülüne, Guadeloupe´dan 18 yaşındaki Bertha Soucaret´i layık gördü.

Aynı İskandinav gazetesi, yarışmadan birkaç gün sonra şu haberi veriyordu: "Aldığımız son bilgilere göre Bayan Soucaret, yakın bir gelecekte sahneye çıkacakmış. Eh, sesi belki yeterli olmayabilir, ama günümüzde güzellik her kapıyı açıyor."


888 yılında, Belçika´da yapılan ilk güzellik yarışmasında, adaylar büyük bir gizlilik içinde finalin yapılacağı salona getirildiler. Bu ilk yarışmada, kraliçelik tacını, fotoğrafta görülmeyen bir zenci kazandı.


Etiketler : GÜZELLİK, YARIŞMASI
Yazan : mania  |
5 Şub 2011 Cts   
|  1.891 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...