Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Elektrik Akımı Yaraya İyi Geliyor

Vücuttaki doğal elektrik akımının, hücre yenilenmesini güçlendirerek açık yaraların iyileşmesini hızlandırdığı tespit edildi. Vücuttaki bir yaraya elektrik akımı uygulanması iyileşme sağlıyor.


Bilim-kurgu senaryolarındaki Frankenstein tedavilerini andırıyor olsa da, uzmanlar açık yaralara etki eden elektrik akımının aslında hücrelerin kendilerini yenilemesini hızlandıracağını belirtiyor. Bu fikir aslında yeni değil, 150 yıl önce Alman fizyolog Emil Du Bois-Reymond elektriğin bir tedavi yöntemi olabileceğini savunmuştu, ama kimseye dinletememişti. Olası tedavi yöntemleri için moleküler biyoloji uzmanları kolları sıvadı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Avusturya Moleküler Biyoteknoloji Enstitüsü uzmanlarından Josef Penninger ve ıskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi uzmanı Min Zhao, deri dokularındaki doğal elektrik alanı ve akımlarının yaraların iyileşmesi sürecinde önemli ‘yenileyici’ katkıları olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, elektrik akımının hasar görmiş bölgedeki hücrelerin rejeneratif gücünü artırdığını düşünüyor.

Araştırmacılar ayrıca bu süreci işleten genleri de tanımlıyor. Penninger, “ılk başta kendi tezimize şüpheyle yaklaştık, sonra süreklilik farkedince genlere baktık ve vücudun doğal elektriğinin kendinden böyle bir rejeneratif etkisi olduğunu gördük. Bu sanal bir tedavi yöntemi değil, biyofiziksel bir süreç” diye konuşuyor.

 
VÜCUTTAKİ DOĞAL ELEKTRİK

Hücreler ve dokular, membranlar arası sürekli akan artı yüklü potasyum iyonları ve eksi yüklü klorid iyonları ile bir anlamda kimyasal piller gibi işliyor. Bu akış, vücutta bir elektrik alanı yaratıyor. Deride bir yara açıldığında bu elektrik akımı yara bölgesinde kesintiye uğruyor ve kısa devre meydana geliyor. Penninger, bu durumda çevredeki elektrik akımlarının oluşan kısa devreyi tamir için hücreleri tedavi ettiğini belirtiyor.
 
ELEKTRİK AKIMI İYİ GELİYOR

Araştırmada fareye ait hücre ve dokular bir yapay gövde oluşturuldu; daha sonra bu gövdede bir yara açıldı. Dokunun yaralanmasının ardından bölgeye elektrik akımları verildi. Deneyde elektrik akımının gücüne doğru orantılı olarak hücrelerin rejeneratif gücünün arttığı tespit edildi. Sonraki aşamada bu süreci işleten genler tespit edildi. Hücre yenilenmesiyle sorumlu genlerin vücuttaki elektrik akımıyla ilişkisi irdelendi. Araştırmanın gelecek basamaklarında yaraların iyileşmesini sağlayan elektrik akımının kullanımı incelenecek.

Kaynak: NTVMSNBC


Etiketler : elektrik, hücre, yara, iyileşme, sağlık, molekül, moşeküler,
Yazan : mania  |
15 Ara 2006 Cum   
|  10.759 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...