Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Metan Gazından Elektrik

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin iştiraki İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş’de (İZAYDAŞ) metan gazının yakılarak 3 megavatlık elektrik enerjisi üretilecek.

Antikkapı Restoran’da metan gazından elektrik üretimi projesinin tanıtım toplantısında konuşan İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren İZAYDAŞ’ta yılda 35 bin ton tehlikeli atığın bertaraf edildiğini belirtti.

metan gzaindan elektrik D6219.gif

Evsel atıklardan çıkan çöp gazı olarak bilinen metan gazından elektrik üretilmesi için 2 yıldır çalışma yapıldığını ve projeyi gerçekleştirecek olan Ortadoğu Enerji A.Ş’nin ihaleyi kazandığını anlatan Saraç, ”Kurulacak tesiste metan gazının yakılmasıyla 3 megavat kapasiteli elektrik üretilerek enerjinin geri dönüşümü sağlanacak. Proje, fosil yakıtlara alternatif olarak halihazırda atmosfere yayılan çoğunluğu metan ve karbondioksitten oluşan çöp gazının toplanmasını ve elektrik dönüşümünde yenilenebilir yakıt olarak kullanılmasını amaçlamaktadır” diye konuştu.

Projenin tanıtımını yapan Ortadoğu Enerji A.Ş Proje Danışmanı Yusuf Kaya Gülüt de 2 yıl içinde tamamlanması planlanan projenin bağımsız enerji kaynaklarının oluşturulmasına katkıda bulunarak ekonomik kalkınmayı ve söz konusu arazilerin sürdürülebilir kullanımını desteklediğini söyledi. Üretilen elektriğin ulusal elektrik şebekesine aktarılarak temel olarak fosil yakıt tabanlı elektrik santrallerinde üretilen elektriğin yerini aldığını anlatan Gülüt, şöyle devam etti:

”Proje, çöp gazı toplama sistemi, ön işlem sistemi, elektrik üretim sistemi yakma sistemi ve şebeke bağlantı sisteminden oluşmaktadır. Öncelikle çöp gazı toplanıp ve sonra iletim boruları yoluyla çöp gazı ön işlem sistemine ulaşmaktadır. Çöp gazı basıncı artırıldıktan sonra elektrik üretim sistemine beslenmektedir. Üretilen elektrik trafo merkezi sistemi üzerinden yerel şebekeye bağlıdır. Çevre tahribatını önlemek ve güvenlik koşullarını karşılamak için yakma cihazları fazla olan çöp gazını bacalarda yakmaktadır.

Çöp alanının yakın çevresindeki alanlarda çöpten kaynaklanan kokulu emisyonunun azaltılması ile derhal faydalar görülmeye başlayacaktır. Bu gazların önemli oranda azaltılması veya ortadan kaldırılması bu gazların yerel nüfus üzerinde yol açabildiği sağlık sorunlarının da hafiflemesini sağlayarak çöp alanını çevreleyen bölgenin potansiyel gelişimine olumlu bir katkıda bulunacaktır.”


Etiketler : Metan, Gazından, Elektrik, kocaeli, izmit
Yazan : mania  |
4 Şub 2011 Cum   
|  4.926 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...