Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

2006 Nobel Fizik Ödülü Big Bang'in

 

2006 Nobel fizik Ödülü Big Bang´in


Bu yılın Nobel Fizik ödülü Big Bang teorisine yaptıkları katkılardan dolayı John Mather ve George Smoot isimli iki ABD’li bilim adamına verildi.

Mather ve Smoot yaptıkları araştırmalarda kara gövde formu ve “en eski ışık” olarak çağrılan kozmik mikrodalga arka plan ışınımı buluşlarıyla bilim dünyasında adlarından söz ettirmişlerdi.

Big Bang - Büyük Patlama2006 Nobel Fizik Ödülü Amerikalı bilim adamları John Mather ve George Smoot’a verildi. 60 yaşındaki Mather, ABD uzay ajansı NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde kıdemli astrofizikçi olarak, 61 yaşındaki Smoot ise Kaliforniya Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak bulunuyor. İkili, kara gövde formu ve olarak çağrılan kozmik mikrodalga arka plan ışınımı buluşlarından dolayı ödüle layık görüldü.

Big Bang - Büyük Patlama
 
“En eski ışık” ve “eko” olarak çağrılan kozmik mikrodalga arka plan ışınımı (CBM), 14 milyar yıl önce gerçekleşerek evrenin oluşmasını sağlayan Big Bang’in (Büyük Patlama) gerçekleşmesinden sonra ortaya çıkarak 380 bin yıldır evrende varlığını koruyor. Bilim adamlarına göre CBM Big Bang teorisini güçlendiriyor ve özellikleri sayesinde evrenin gelişimi hakkında önemli ipuçları veriyor.

 Big Bang - Büyük Patlama

Teoriye göre, CBM’nin ortaya çıkışı, evrenin Big Bang’den sonra hidrojen atomlarının varolmasını sağlayacak kadar soğuduğu döneme denk geliyor. Bilim adamları, bu dönemden önce evrenin aşırı derecede sıcak olmasından dolayı madde ile radyasyonun “birleşik” olmuş olabileceğini öneriyor.
Bilim adamları, CBM’in evrenin şu anki yapısı, geçmişi ve hatta geleceği hakkında büyük miktarda bilgi sağlayabileceğine inanıyor.

Etiketler : bigbang, big-bang, büyük patlama, John Mather, George Smoot, kosmik, bilim, uzay, teori, fizik, CBM, astrofizik, mikrodalga, mikro, ışık, ışınım, buluş, eko, evren
Yazan : mania  |
15 Ara 2006 Cum   
|  9.099 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...