Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Türk Bilimadamları Havadan Elektrik Üretti

Türk Bilim insanları, petrole alternatif yeni enerji kaynakları geliştirerek devrim niteliğinde iki buluşa imza attı.
can erkey 5351D

Koç Üniversitesi (KÜ) Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Can Erkey, her türlü motorlu araçta kullanılabilecek hidrojen ve havadan elektrik üreten yüzde 100 çevreci yeni bir yakıt pili üretti. Erkey ayrıca hidrojene gerek kalmadan metil alkol ve havanın karışımıyla elektrik üreten metanol yakıt pilini geliştirerek kendi projesini bir adım daha ileri taşıdı. İçten yanmalı motorlardan daha yüksek verimle ve daha az atıkla, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir elektrokimyasal alet olan yakıt pili, sürekli hidrojen verildiği takdirde hiç bitmiyor. Petrolün 50-60 sene sonra biteceğine değinen Prof. Erkey, bu enerjinin yerine kullanılacak alternatif yakıt türü olarak hidrojenin öngörüldüğünü belirtti.

Can Erkey 2 7432C
SU BUHARI ÇIKARIYOR

Erkey, bu yakıt türünün dışarıya buhar halinde su verdiği için çevreye hiçbir zararının olmayacağını, buna rağmen veriminin daha yüksek olacağını vurguladı. Erkey, “Fosil kaynaklı yakıtlar tüketen motorlarda o yakıtın sadece yüzde 15′i kullanılıyor. Gerisi ısı olarak dışarı çıkıyor. Bu sistemle oran yüzde 60′a çıkacak” dedi. Hidrojenin de bugün fosil yakıtlarından üretildiğini hatırlatan Erkey şunları söyledi: “Metan, su ile reaksiyona uğratılarak hidrojen üretiliyor. Ve bu yine fosil yakıtlarından üretildiği için fosil yakıtlar bittiğinde hidrojen de bitecek anlamına geliyor.”

TESTLER SÜRÜYOR

Prof. Can Erkey, hidrojene gerek kalmadan enerji üreten bir yakıt pili üreterek projesini bir üst seviyeye taşıdı. Doğrudan metanol yakıt pili adını verdiği sistemde metil alkol ile havanın karışımı ile elektrik üretmek mümkün oluyor. Yakıt pillerinin 10 yıl sonra içten yanmalı motorların yerini alacağını aktaran Erkey, “Şu anda bunları test ediyoruz ve değişik alaşımlarına bakıyoruz. Nasıl daha iyi ve ucuz enerji üretilir onun üzerinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BUGÜN GAZETESİ

Etiketler : Türk, Bilimadamları, Havadan, Elektrik, Üretti
Yazan : mania  |
3 Şub 2011 Prş   
|  5.402 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
sevda avcı (Misafir)
16 Şub 2012 Prş

MERHABA :

BENDE HAVADAN ELEKTİRİK ÜRETMEK İSTİYORUM FAKAT ARAŞTIRMALARDA İSTEDİĞİM SONUÇLARA ULAŞAMIYORUM. NELR KULLANMAM LAZIM SÖYŞER MİSİNİZ?