Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Dünya Taşınıyor!

Dünyaya çözüm arayan bilim insanları çareye dünyanın yörüngesini değiştirmekte buldu.

Bilim insanları dünyadaki ısınmayı engellmek için alışıla gelmişin dışında bir yol buldu. Dünya’ya çarpacak bir kaç kuyruklu yıldız, sorunun çözümü olacak!

Ürkütücü fikrin saihibi NASA’nın beyin takımının önde gelen mühendis ve astronomları… Bu yöntemle Dünya’nın ömrüne 6 milyar yıl daha eklenmesi düşünülüyor.

California’daki NASA Araştırma Merkezi ‘Ames’ yetkilisi Dr.Greg Laughlin, bu fikrin kulağa geldiği kadar tehlikeli olmadığını söyledi. Olası bir astroid ya da kuyruklu yıldızın Dünya’ya çarpmasını engellemek için kulanılacak yöntemlerin aynısı Dünya’nın yörüngesini değiştirilmesi için de kullanılabilir. Sadece mükemmel zamanlama ve manevraya gerekiyor.

asteroid night 2E2FCDünya’yı fazla ısınmaktan kurtarmakta kararlı olan bilimadamları bu fikri basitçe, “bir kuyruklu yıldız ya da asteroide roket bağlayıp doğru zamanda ateşlemek” olarak tanımlıyor.

Dr.Laughlin ile meslektaşları Don Korycansky ve Fred Adams’ın önerdiği plana göre, öncelikle bir kuyruklu yıldız, roketlerin yardımuıyla Dünya’ya yönlendirelecek. Kuyruklu yıldızın Dünya’ya çok yakın bir yörüngeden geçirilmesi mümkün olursa, bu gezegenimizi taşıma planlarının da gerçek olacabileceğini anlamına geliyor. Laughlin, kuyruklu yıldızlar sayesinde Dünya’nın yörünge hızının arttırılıp, şimdiki konumuna göre Güneş’ten daha uzak ve daha uygun bir yörüngeye çekilmesinin çok da uzak bir ihtimal olmadığını söyledi.


EN UFAK HATA SONUMUZ OLUR

Bu kadar kolay gibi gözükse de fikir bir çok bilim adamını düşündürüyor.Yüz kilometrekare yarıçaplı bir cismin Dünya’ya çok yaklaşmasından ötürü gezgegenimizde meydana gelecek değişiklikeri tahmin edilememesi en büyük sorunu oluşturuyor.

Yapılacak en küçük hatanın dünyanın yok olmasına neden olacağını bilen bilimadamları hesaplarını çok dikkatli yapmak zorundalar.

Akla gelen diğer sorun ise, Ay’ın etkisinden çıkan Dünya’nın olumsuz yönde etkilenebileceği ve ikilim dengesinin tamamen değişmesi olarak görülüyor.

EVRENDEN CEVAP GELEBİLİR

Bilim insanları bütün bu eleştirileri kabul etmekle beraber gezegenin yer değiştirmesi durumunda Güneş Sistemi’ni izleyen akllı yaşam formları varsa bu değişikliği mutlaka farkedip bizlerle iletişime geçeceğini düşünüyor.


Etiketler : Dünya, Taşınıyor, Göktaşı, Yörünge, Isınma, Kuyruklu-yıldız, Nasa, Evren, uzay
Yazan : mania  |
3 Şub 2011 Prş   
|  4.148 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...