Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Atlantik Ötesi İlk Uçak Postası

Atlantik aşırı ilk başarılı posta servisi, 14 Haziran 1919´da Yüzbaşı John Alcock ve Teğmen Whitten-Brown kumandasındaki bir "Vickers Vimy" uçağıyla gerçekleştirildi.

Amerika´da, Newfouland´ın St. John´s yöresinden havalanan uçak, İrlanda´nın Clifden Havaalanı´na indi. Aynı yıl, daha önce Harry Havker tarafından girişilen bir başka deneme, uçağın denize inmek zorunda kalması üzerine başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Gerçi uçağın mürettebatı kurtarıldı ama, mektuplar, Okyanus´un üzerinde kaldı. Birkaç gün sonra, bir yolcu gemisi, yavaş yavaş batmakta olan uçağın gövdesinden mektupları aldı.

Üzerlerinde, "İlk Atlantik Ötesi Hava Postası" damgası bulunan zarflar, biraz ıslanmış olmalarına rağmen, yine de adreslerine gönderildiler. İlk düzenli Atlantik aşırı hava postası hizmeti, Alman Lufthansa Havayolları tarafından başlatıldı. 3 Şubat 1934´te hizmete giren bu servis, mektupları Berlin ile Buenos Aires arasında taşıyordu. Önceleri her 14 günde bir havalanan posta uçağı, 1935 yılı Mayıs ayından itibaren haftada bir uçtu. Mektuplar, dört gün içinde verilen adrese ulaşıyordu.

Kuzey Atlantik üzerinde ilk hava postası taşımacılığı, 20 Mayıs 1939´da Pan American Havayolları tarafından New York ile Lizbon ve Marseilles arasında başlatıldı. Boeing 314


Etiketler : atlantik, ötesi, ilk, uçak, postası
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  2.328 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...