Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Hostes

İLK HOSTES

Dünyanın ilk hostesi, asıl mesleği hemşirelik olan Bayan Elen Church´tür. Bayan Church, 15 Mayıs 1930 günü, California´nın Oakland Havaalanı´nda United Airlines´a ait üç motorlu Boeing 80A uçağına gelen 11 yolcuyu, "Hoşgeldiniz" diyerek karşıladı. Özel bir pilot olan hemşire Curch, birkaç ay önce havayolu şirketine bir mektup yazarak, "Kendisi gibi belirli nitelikleri olan genç hanımların, uçak içinde ev sahibeliği yapmasının" çok yararlı olacağı önerisinde bulunmuştu. Bunun üzerine havayolu şirketi, yalnızca Bayan Church´ü işe almakla kalmadı, aynı zamanda onu "başhostes" olarak görevlendirdi ve seçeceği yedi genç kızı da eğitmesini istedi. Bayan Church´ün öteki hostes adaylarında aradığı koşullar da şunlardı: "Diplomalı bir hemşire olmak, 25 yaşını geçmemek, 52 kilodan ağır, 1 metre 55 santimden kısa olmamak." İlk elemeyi kazanan adaylar, gri ve gürnüş düğmelerle kaplı yünlü üniformalarını giyerek görevlerine başladılar. Kendilerine ayda 125 dolar ücret ödeniyordu. Buna karşılık, ısınması ve havalandırması olmayan uçaklarda, ayda 100 saat uçmaları gerekiyordu.

ellen church 6A9Z8

Görevleri sırasında, yolcuların valizlerini taşımak, uçağın iç temizliğini yapmak, uçak hangara girip çıkarken iterek pilota ve teknisyenlere yardımcı olmak, yakıt alımına nezaret etmek gibi oldukça "zevkli" işler de vardı.

Her kalkıştan sonra biletleri toplarlar, uçak havalanınca da meyve kokteyli, kızarmış piliç, çay ya da kahve servisine başlarlardı. 950 millik tarifeli bir uçuşun süresi 18 saatti, ama bu süre bir hostes için 24 saat demekti. Önceleri Bayan Church ve öteki yedi hostes, pilotların ve hatta pilot eşlerinin kaba davranışlarından çok rahatsız oldular. Pilot eşleri, havayolu şirketine yazdıkları mektuplarla, "Bu kızların uçaktan kovulmalarını" istiyorlardı. Ancak, yolculardan gelen büyük baskı üzerine, United Airlines, hosteslerin görevine son vermedi ve bu sekiz kadın, yeni bir mesleğin öncüleri oldular.

ABD dışında ilk hostesler, 1931 yılında Fransız Havayolları "Air France"da göreve başladılar. Bunlar, aynı zamanda "ilk uluslararası uçuşa çıkan hostesler" özelliğini de kazandılar. 1934 yılında İsviçre Havayolları "Swissair" 1935´te Hollanda Havayolları "KLM", 1938´de de Almanya Havayolları Şirketi Lufthansa, seferlerinde hosteslere de görev vermeye başladı.


Etiketler : hostes
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  2.895 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
şahin (Misafir)
3 Şub 2011 Prş
ilk hostesle tanışmak isterdim