Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Havayolu

Tarifeli seferlerle yolcu taşıyan ilk havayolu bağlantısı, St. Petersburg ile Tampa arasında, "St. Petersburg-Tampa Airboat Line" adı altında 1 Ocak 1914´te kuruldu. Yolcular, 20 mil genişliğindeki Tampa Körfezi üzerinde teker teker taşınıyorlardı. Benosit tipi uçan-geminin pilotu Tony Jannııs idi. Uçağa binmek için 5 dolar ödeyen yolcular, böylece karayolundan 36 mil dolaşmaktan kurtuluyorlardı. Servis, günde iki kez olmak üzere dört ay sürdü.

Avrupa´da kurulan ilk havayolu, aynı zamanda ilk sürekli servisi de olan Almanya´- nın "DLR" (Deutsche Luft-Reederei) şirketidir. Berlin ile Weimar arasında günlük düzenli uçuşları 6 Şubat 1919´da başlattılar. İlk seferlerde, yalnızca mektuplar ve gazeteler taşındı. 28 Şubat´ta ise taşınan yolcu sayısı 19´u bulmuştu. Yolculuk, pilot kabini açık "LVG CIV" tipi uçaklarla yapılıyordu.

Bu uçaklarda yolcular da özel uçuş giysileri,başlık ve botları giyiyorlardı. Çok geçmeden şirket, beş yolcu kapasiteli, pilot kabini kapalı, AEG JII tipi uçakları hizmete soktu. Aynı yıl, başka iç hat seferleri de açıldı. Bunlar arasında, Berlin-Hamburg (1 Mart), Berlin-Hannover- Rotthausen (15 Nisan), Berlin-Warnemünde (15 Nisan) büyük ilgi gördü. 1919 yılı sonlarında, DLR şirketi, tüm uçakların üzerine kendi amblemini koymayı kararlaştırdı. Bu amblem, bugün de tüm Lufthansa uçakları üzerinde görülebilir.


Etiketler : havayolu
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  2.474 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
zehra (Misafir)
1 Şub 2011 Sal

 çok güzel,  teşekkürler