Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Kıtalararası İlk Hava Yolu Servisi

Kıtalararası ilk havayolu servisini, "Lignes Aeriennes Latecoere" adlı kuruluş başlattı. Yolcuları, "Breguet 14" tipi uçaklarla taşıyan şirket, ilk seferini 1 Eylül 1919 günü Toulouse- Barcelona-Tanca arasında yaptı. 1920 yılı Nisan ayından itibaren, Tanca-Kazablanka bağlantısı kuruldu.

Amerika kıtasında, 1. Dünya Savaşı´ndan sonra hizmete giren ilk havayolu şirketi, Fransız Guyanası şirketi olan S. des T.A. Guyanais´dir. İlk seferini 1919 Kasım´ında yapan şirket, bu girişimiyle demiryolu ulaşımı yetersiz olan azgelişmiş ülkelerin havayoluna yönelmeleri için "öncü" görevi üstlenmiş oldu. Bundan sonra, bu ülkeler, sivil havacılıktaki gelişmelerde ön saflarda yer aldılar. Kara ulaşımı açısından çok büyük gelişmeler sağlayan ABD´de ise, düzenli bir havayolu servisinin kurulması, ancak 1926 yılında mümkün oldu.

Uçağın doğum yeri olan Amerika, uçakla yolcu taşımacılığı alanına en son giren ülkelerden biri olma unvanını kazandı. Ne var ki, "uçan otobüsler"le yolcu taşımanın ne denli önemli olduğunu, çok kısa sürede kavradı ve aradaki mesafeyi hızla kapatarak öne geçti. Avrupa´da, İkinci Dünya Savaşı´ndan önce, yalnızca zamanı çok kıymetli olan varlıklı kişiler uçağa rağbet ederlerken, ABD Havayolları, demiryolu ulaşımından daha ucuz bir taşımacılık politikasını uyguladılar.


Etiketler : kıtalararası, ilk, hava, yolu, servisi
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  3.168 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...