Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

1 Milyon Yaşında Gezegen Bulundu


NASA’nın Spitzer Teleskobu 420 ışık yılı uzaklıkta bir yıldızın etrafında dönen 1 milyon yıldan daha genç, henüz oluşmakta olan bir gezegen saptadı.
 
 
        Boğa takımyıldızını gözlemleyen kızıl ötesi teleskop, etrafında gezegen oluşumu olasılığı gösteren yıldızları incelemeye aldı. Bunlardan CoKu Tau 4 yıldızı etrafında gazdan oluşan bir disk gözlemlendi ve incelemeler bu cisme odaklandı.

Bilim adamları Spitzer’in kızılötesi özelliği sayesinde gezegen oluşumları hakkında önemli bulgular sağladığını vurguluyorlar.


       1 milyon yaşında olan CoKu Tau 4 yıldızının etrafında bu derece genç bir gezegeni gözlemlemek ise, gezegen oluşumları hakkında önemli bulgular sağlıyor.

       NASA’nın geçen Ağustos ayında faaliyete soktuğu 2 milyar dolar değerindeki Spitzer Teleskobu, gezegen gibi küçük gök cisimlerini net olarak fotoğraflayamıyor, ancak kızılötesi detektörleri sayesinde gaz ve toz bulutlarının arasında bakarak oluşmakta olan yıldızları gözlemleyebiliyor.


Spitzer şimdiye dek buzdan oluşan bir çok gök cismini inceleyerek kuyrukluyıldızların gelişimi hakkında önemli ipuçları elde etti. Bilim adamları metanol ve su taşıyan bu nesnelerin Dünya’da hayatın gelişimine katkısı olduğunu düşünüyorlar.
 
 

Etiketler : uzay, gezegen, yıldız, yildiz, galaksi, buluş, Spitzer, nasa, teleskop, CoKu Tau 4 , CoKu Tau 4 yıldızı
Yazan : mania  |
15 Ara 2006 Cum   
|  8.667 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...