Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Havayoluyla İlk Turizm

Turizm amaçlı ilk uçak seferleri, 1932 yılında, Londra Politeknik Turing Derneği tarafından düzenlendi. O yıl, İngiliz Hükümeti, bir yıl önce yaşanan mali kriz nedeniyle, yurttaşlarını dış ülkelerde para harcamamaya çağırmıştı. Bu çağrı üzerine "bir uçak kiralayan Politeknik Turing Derneği, tatil yapmak isteyenleri bu uçakla İsviçre´ye götürerek Seeburg´daki kendi tesislerinde ağırladı. Böylece, geziye katılanların ödedikleri ücretin yüzde 95´i, yemden İngiltere´ye dönmüş oldu.

Bu şekilde tatile çıkan turistlerin 24 kişilik ilk grubu, Imperial Havayolları´na ait "Heracles" adlı uçakla, Mayıs ayında Croydon´dan Basle´e beş saatte uçtular. İsviçre´de geçirilen bu güzel tatilin ücreti, günlüğü 12 ile 14 İngiliz lirası arasında değişiyordu. Yaptığı organizasyonlarla tatilcilerin güvenini kazanan ve onları uçak yolculuğunun güvenli olduğuna inandıran Turing Derneği yöneticileri, aynı yıl yedi Avrupa başkentini içeren "büyük bir tur" düzenlediler.

Heracles uçağı ile yola çıkan turistler, 14 gün içinde 2 bin 829 mil uçtular ve Amsterdam, Berlin, Viyana, Budapeşte, Roma ve Paris´i ziyaret ettikten sonra Londra´ya döndüler. 1932 yılında da Londra Politeknik Turing Derneği, 900´ü aşkın turiste Avrupa kıtasını gezdirmişti.


Etiketler : havayoluyla, ilk, turizm
Yazan : TeslaHV  |
29 Oca 2011 Cts   
|  1.962 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...