Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Intel’in 80 Teraflop’luk Çipleri

 
Intel’in Intel’s Developer Forum konferansında konuşan şirketi CEO’su Otellini, 80 teraflop’luk işlemcilerin bulunduğu bir silikonu izleyicilere gösterdi.
 
 
Intel’in yazılım geliştiriciler için düzenlediği Intel’s Developers Forum’da, şirket CEO’su Paul Otellini, bir zamanlar için hayal ürünü sayılabilecek bir prototipi basına tanıttı. Salondaki yüzlerce kişinin alkışlarla karşılık verdiği prototip silikon, saniyede 1 trilyon işlem yapabilen 80 işlemciden oluşuyor. Süperbilgisayarı andıran bu prototip işlemci, gelecekte evlerdeki bilgisayarların ulaşacağı ufku muştuluyor.

Intel CEO’su Otellini, silikon tabakayı sadece 1 dakika elinde tuttuktan sonra kaldırdı. Silikon devrede bulunan saniyede 1 trilyon işlem kapasiteli çiplerin her birinde 80 çekirdek ve süper-hızlı SRAM bulunuyor. Otellini, ‘geleceğe doğru bir adım’ olarak nitelediği bu silikon devrenin en az 5 yıl daha ArGe laboratuvarında kalacağını söyledi. Otellini, prototipin ticari pazarlama stratejisini açıklamak için henüz erken olduğunu da ifade etti.

Intel’in teknolojiden sorumlu tepe yöneticisi Justin Rattner, 22’ye 13.75 millimetre ebatlarındaki 80-çekirdekli çiplerin her birinin 3.1 GHz saat hızında olduğunu belirtti. Bu çiplerin güç verimi watt başına 10 gigaflop. Rattner’e göre bu rakam “Mevcut çiplerin en güçlü” demek. Çiplerin çekirdekleri, 256 megabyte’lık statik RAM’lere iliştirilmiş vaziyette konumlandırılıyor; böylece hem elektronik bağlantı en üst seviyeye çıkarılıyor hem de saniyede 1 terabyte’lık bir bellek bant genişliği elde ediliyor.

Tarihte ilk teraflop seviyesindeki bilgisayar 10 yıl önce tasarlanmıştı; ASCI Red adlı bu süperbilgisayar 10.000 adet Pentium Pro çipten oluşuyordu ve 150 metrekare bir alan kaplıyordu. Toplam 85 bölmeden oluşan ASCI Red’in yapım maliyeti 50 milyon dolardı.
 
 


Etiketler : işlemci, intel, 80teraflop, mikroişlemci, CPU, ARGE, buluş, icat, teknoloji
Yazan : mania  |
15 Ara 2006 Cum   
|  7.474 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...