Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Fonografik Steno

Fonografik Steno

Bu sistem, 1837 yılının Mayıs ayında, Glou-cestershire´da bir okulun başöğretmenliğini yapan Isaac Piîman tarafından geliştirildi ve 15 Kasım günü Londra´da Samuel Bagster tarafından yayınlandı. Bu kitabın 100 kopyası, Isaac´ın kardeşi Jacop tarafından Güney Avstralya´nm Adelaide kentine götürüldü.


Böylece, sistem uluslararası bir nitelik kazanmış oldu. 1839 yılında, Bath kentindeki Mechanics Institute´da Pitman´ın sistemini öğreten "ilk steno kursu" açıldı.  Ertesi yıl, Pitman, bizzat steno öğretmenliğine başladı. Bright tarafından 1588 yılında bulunan steno sistemiyle Pitman´ın 1837 yılında geliştirdiği sistem arasında  "200 ayrı steno türü"  ortaya çıktı.  Çok karmaşık olan bu sistemlerden ancak birkaç tanesi, geniş çapta kullanım alanı bulabildi.


Üstelik sistemleri tanıtan kitaplardan çok az sayıda basılmıştı ve fiyatları da steno öğrenmek isteyen biri için hayli pahalıydı. Bir steno öğrencisi, 5 şiline satılan bir steno kitabını bir şiline kiralamış ve başından sonuna kadar eliyle yazarak bir kopyasını çıkarmıştı.


Herkesin rahatça alabileceği ilk steno kitabını, İngiltere´de 1823 yılında William Har-ding yayınladı. Orijinal metni Sabuel Taylor´a ait olan bu kitap, daha önceden de uluslararası kabul görmüş ve bunun etkisiyle de 1796 yılında İtalya´da, 1800 yılında İspanya´da ve İsveç´te, 1802 yılında Macaristan ve Portekiz´de, 1819 yılında Amerika´da basılmıştı. Taylor´ın 1783 yılında kaleme aldığı metin, 1838 yılında da Polonya´da yayınlandı.Etiketler : Fonografik, Steno
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  2.968 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...