Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Dikiş Makinesi

İlk Dikiş Makinesi

Patenti 17 Temmuz 1790 günü, Londra´da Thomas Saint tarafından alındı. Aslında ayakkabıcı olan Saint´tn patentini aldığı makinede daha sonra ïsaac Singer tarafından üretimi yapılan ilk makinede de bulunan, dikey hareket, tek gözlü iğne, kumaşı tutan baskı kolu gibi modern makinelerin en önemli parçaları da vardı. Ancak, bu makinenin gerçekleştirildiği hakkında bir belirti yoktur.

ilk dikis makinesi thomas saint 1790 sewing machine 04 A7B96

(Thomas saint´in dikiş makinası 1790)

ilk dikis makinesi thomas saint sewing machine 03 EDZ2E

 (Thomas saint´in dikiş makinesinın replica modeli)

 

Satışı yapılmak üzere üretilen dikiş makinelerinin ilk prototipi, Fransa´da, Rhône yakınlarındaki "AmplepiusM köyünün yoksul terzisi Barthélémy Thimmonier tarafından 1829 yılında gerçekleştirildi. İki yıl sonra, Thimmonier, Paris´te askeri üniformalar diken bir fabrikadan 80 makinelik sipariş aldı. Daha sonra da, bu fabrikaya "müdür" olarak atandı.

ilk dikis makinesi isaac m singer patent model 28CZ6

(Isaac M. Singer´in ilk dikiş makinesinin Patent Modeli)

Thimmonier´in yaptığı makineler o denli başarılıydı ki, mesleklerinin tehlikeye düştüğünü sezen terziler, onları ortadan kaldırmaya karar verdiler. Sadece bîr tek makine kurtarılabildi, Thimmonier bu makineyi alarak köyüne döndü. Dönüş yolculuğunu yürüyerek yapmış, bu arada sırtında taşıdığı aygıtın ne olduğunu anlamak isteyen meraklılara hünerini göstererek, küçük bir gelir sağlamıştı.

ilk dikis makinesi How sewing machine 02 E23B3

(How´un dikiş makinesi

Sonraki birkaç yıl içinde, Thimmonier, el yapısı ahşap dikiş makinelerini 2 sterlin karşılığında satarak geçimini sürdürdü. 1845 yılında Thimmonier, bir kez daha pençelerini uzattı. M.Magnin adında bir varlıklı, Thim-monier´e geliştirdiği son modeli "seri olarak" üretmeyi önerdi. Ayrıca M.Magnin´in bu iş için yeterli bîr imalathanesi vardı, Tümüyle metal olarak bu imalathanede üretilen dikiş makineleri, dakikada 200 ilmek atabilecek yetenekteydi.

ilk dikis makinesi isaac singer with his machine 995E8

Rahatça pazarlanabilen bu makineler, Fransız terzilerinin tutuculuğunu yenmeyi de başardı. Ancak bu başarı da uzun ömürlü olmadı. 1845 yılında başlayan başarı dolu günler, 1848 yılında Fransız Devrimi´ne kadar sürdü. Devrim sırasında birçok makine parçalandı. Ve bu yeni işkolu ancak uzun süre sonra yeniden dirilmek üzere öldü.

ilk dikis makinesi elias howe with his sewing machine 1CZD7


 


Etiketler : Dikiş, Makinesi
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  8.364 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...