Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Cinsel Eğitim


İLK CİNSEL EĞİTİM

Ders programları içinde yer alarak öğrencilere okutulan ilk cinsel eğitim dersleri, İngiltere´de Abbotsholm School´da, okulun başöğretmeni Cecil Reddie tarafından 1 Ekim 1889 günü başlayan öğretim yılında verildi.


Reddie, söz konusu dersi verme kararını iki nedenle almıştı: "Öğrencilerin kafalarında yanlış değer yargılarının oluşmasını engellemek ve genç çocuklara cinsel konularda hatalı şeyler öğretilmesinin önüne geçebilmek." 30 Aralık 1888 günü, Abbotsholme´da daha sonra yapılacak cinsel eğitime ışık tutmak üzere bir program hazırladı.


Bu programda, erkek öğrencileri üç gruba ayırıyordu: "Buluğ öncesi dönem" olarak nitelendirdiği 10-13 yaş grubundaki çocuklara "Nasıl oluştuklarını, kendilerini bekleyen gelişimleri ve çevrelerindeki tehlikeleri" öğretmeyi amaçlıyordu.


"Buluğ dönemindeki" çocuklara (13-16 yaş grubu), "Hissettikleri bazı gelişmelerin nedenleri ve içlerinde doğan arzular tanıtılıyor ve bu arzulan olabildiğince az taşımaları gerektiği" öğretiliyordu."Buluğ sonrası dönem" olarak adlandırılan 16-20 yaş grubundaki gençlere de "daha sonraki hayatlarıyla ilgili kurallar" anlatılarak karşılaşacakları olaylara iyice donatılmış olarak girmeleri sağlanıyordu. O dönemde, İngiltere´nin genel yapısı nedeniyle, Reddie giriştiği bu denemede tamamen yapayalnızdı.


Zira az sayıda da olsa, onu izlemeye kalkışanlar, aşırı tutucuların tepkileri nedeniyle pes ederek dirençlerini yitirdiler.

"Devlet kararı" ile ilk cinsel eğitim, 1900 yılında Prusya´da Breslav kentinde başladı. Eğitim yetkilileri, Dr. Martin Chotîen´den, bir kurs düzenleyerek 150 öğretmene cinsel yaşam konusunda bilgi vermesini istediler.

Söz konusu kursta, cinsel organların anatomik yapıları, cinsel içgüdünün gelişimi, cinsel uzuv hastalıkları ve cinsel istekleri denetleyebilmenin önemi anlatıldı.


Etiketler : Cinsel, Eğitim, Abbotsholm, Reddie, Cecil
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  2.908 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...