Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Lokanta


İlk Lokanta

"Champ d´Oiseau" adıyla Mösyö Boulanger tarafından 1765 yılında Paris´te açıldı. Dükkanın girişine Latince bir özdeyiş yazılmıştı: "Venite ad me, omnes qui stomacho labora-tis et ego restaurabo vos." Bu sözlerin anlamı şuydu: ´Siz ey midesi guruldayaıılar... Bana gelin, iyileştireyim." Bu özdeyişteki "Restaurabo-iyileştirmek" sözcüğü, zamanla lokanta anlamında "restoran" olarak kullanıldı.

Mösyö Boulanger´nin lokantasının iç kısmı, üstü mermer masalarla süslenmişti. Özel yemeği ise bir tür tavuk yemeği olan "Volail-le au Gros SeP´di. Boulanger´nin bu girişiminin öncesinde, tavernalarda, hanlarda, aşçı dükkanlarında ve bazı kahvehanelerde yemek yenilebiliyordu. Ancak bunlar, bugünkü modern anlamıyla restoranların atası olarak sayılabilecek niteliklere sahip değillerdi.

Mösyö Boulanger´nin lokantası başarılı olunca, kısa zaman içinde başka örnekleri de açıldı.1789 Devrimi sırasında, Paris´te 100 restoran vardı. 15 yıl sonra ilk lokanta rehberi "Almanach des Gourmands" (Damak Tadına Düşkünler Almanağı) adıyla yayınlandı.


Etiketler : Lokanta
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  2.654 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...