Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Saati Söyleyen İlk Telefon


SAATİ SÖYLEYEN TELEFON

Fransız Posta ve İletişim Bakanlığı için Paris Gözlemevi yöneticisi M. Esclangton tarafından geliştirildi ve 14 Şubat 1933 günü Paris bölgesinde hizmete girdi.

İnsanların sık sık gözlemevine saati doğru olarak öğrenebilmek için telefon etmeleri nedeniyle personelinin çok zaman kaybettiğini gören M.Esclangton, otomatik olarak saati söyleyen telefon geliştirmeye karar vermişti. Sonunda isteğine ulaştı, ve "ODE8400" numarayı çeviren Parisliler, dönemin ünlü spikerlerinden Marcel Lapor-te´un sesinden, dakikası ve saniyesi ile birlikte tam saat ayarını öğrenmeye başladılar.

Zamanla bu sistem, taşrada da uygulanmaya başlandı.  Ne var ki, taşradaki aygıtların dakikliği,biraz kuşkuluydu. İkinci Dünya Sava-şı´nın başlamasından çok kısa bir süre önce, bakanlık yetkililerinden biri, Marseille Posta Merkezi´ne giderek, saati söyleyen telefonun nasıl çalıştığını görmek istedi. Sistemden sorumlu görevliye, saatin dakikliğini nasıl sağladıklarını sordu. "Gayet basit, efendim" dedi görevli, "Marseille Radyosu´nun saat anonslarını sürekli izleyip, saat-telefonun dakik kalmasını sağlıyoruz." Bakanlık yetkilisi, bu yanıt üzerine Marseille Radyosu´na telefon etti ve bu saat ayarlarını neye göre verdiklerini sordu. Aldığı yanıt şöyleydi: "Otomatik saat söyleyiciye telefon ediyoruz."Etiketler : Saati, Söyleyen, Telefon, ilk, Esclangton, Marcel, Laporte, ODE8400, alo
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  2.731 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...