Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Otomatik Telefon Santrali

İLK OTOMATİK TELEFON SANTRALI

Patenti, 12 Mart 1889 günü Kansas kentinde cenaze levazımatçılığı yapan Almon B. Strow-ger tarafından alındı. Strowger, otomatik santral yapmayı, mesleğini kurtarabilmek amacıyla kafasına koymuştu. Çünkü, en önemli rakibinin eşi, Kansas kentinin telefon santralında çalışıyordu ve Strowger´i arayan müşterileri kocasına bağlıyordu. Bu durumu engelleyebilmek için başka çare bulamayan Storwger .çalışmalarını hızlandırdı ve sonunda otomatik telefon santralı yapmayı başardı. Strowger tarafından üretilen otomatik telefon santrallarından ilk, 3 Kasım 1892 günü La Porte Postanesi´nde hizmete girdi. Çok kısa bir zaman içinde, ABD´nin her köşesinde yaygınlaşan bu yeni buluşa halk, "kızsız telefon" adını taktı.

 

 strowger telephone exchanger D3739.gif
Çalışan ilk strowger otomatik santral modeli

 

Bu santrala bağlanan telefonların üzerinde, numara yerine üç ayrı tuş vardı. Bu tuşlardan birincisi, birler basamağını, ikincisi onlar basamağını, üçüncüsü ise yüzler basamağını temsil ediyordu. Örneğin, 389 numaralı telefonu arayabilmek için, yüzler basamağına ait tuşa üç kez, onlar basamağına ait tuşa sekiz kez, birler basamağına ait tuşa da dokuz kez basmak gerekiyordu. Hangi tuşa kaç kez bastığını unutan bazı dalgın kişilerin karşısına sık sık, aradıkları yerlerle ilgisi olmayan kişi ya da kuruluşlar çıkabili-yordu.

Üzerinde "numara kadranı" olan ve bu numaraların çevrilmesiyle aranan telefon, ilk kez 1896 yılında Milwaukee eyaletinde, City Hail kentinde, P.A.X. adlı özel telefon şirketi tarafından hizmete sokuldu.


Strowgerin patent çizimi :

Strowger PatentDrawing E1ZB2

 Daha detaylı bilgi : http://www.chennaimuseum.org/draft/gallery/08/03/science4.htm  adresinden elde edilebilir.


Etiketler : Otomatik, Telefon, Santral, alo
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  4.315 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...