Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Telefon Kulübesi

İLK TELEFON KULÜBESİ

İsteyen herkesin yararlanabilmesi için ilk telefon kulübesi, 1 Haziran 1880 günü Connecticut eyaletinin New Haven kentinde açıldı. Connecticut Telephone Co. adlı telefon şirketi, merkez binasına koyduğu bu kulübeyi, ücretini ödeyen herkesin kullanabileceğini duyurdu.

Jetonla çalışan ilk telefon kulübesi, 1889 yılında yine Connecticut eyaletinde hizmete girdi. Hartfort kentinde bulunan bankanın önüne takılan jetonlu telefonun mucidi, William Gray´di. Gray, daha sonra yaptığı jetonlu telefonları, isteyen dükkân sahiplerine kiralayarak önemli bir gelir kaynağı sağladı.

Bu telefon kulübelerinin hepsi de bir binanın içinde açılmıştı. Binaların dışında, cadde ve parklarda kurulan telefon kulübelerinin ilki Londra´da, 1903 yılının Mayıs ayında açıldı. Altıgen şeklindeki bu kulübenin çevresi, Great Central Demiryolu şirketinin tanıtım afişleriyle donatılmıştı. Birkaç yıl sonra telefon kulübelerinin sayısı arttı. Bu kulübelerin bir özelliği, jetonların telefona değil, kulübenin kapısına atılmasıydı. Jeton atılınca kulübenin kapısı açılıyor ve içine girilerek telefon edilebiliyordu. Önceleri tahtadan yapılan bu kulübeler, cüzdanını kulübeye düşüren bir müşterinin kapıyı kırması üzerine demire çevrildi.


Etiketler : Telefon, Kulübe, alo
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  3.335 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...