Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

İnsanoğlu Uzaya Mı Taşınıyor

uzay arac
NASA Ay’da insanlı ilk uzay üssünü 2024’te kuracak. Plana göre, yeni kuşak uzay araçlarıyla ilk insanlı uçuş 2020’de. Üste 4 astronot barınacak. Bir sonraki hedefse Mars’a koloni oluşturmak.

uzay


Ay’a ilk insanlı uçuşu yapan NASA, Dünya’nın uydusunda bu kez kalıcı olmaya kararlı. 1960’ların Apollo kapsülünü andıran yeni kuşak Orion uzay aracıyla Ay’a insanlı uçuşlar yapmayı planlayan NASA, uyduda kalıcı uzay üsleri de kurmak istiyor. Bir süredir uzay araştırmalarıyla ilgili uzun vadeli planlar yapan NASA, son olarak Ay’da insanlı uzay üsleri için tarih verdi. İnsanoğlu ilk uzay üssünü 2024 yılında Ay’da kuracak.


NASA’nın Ayda kuracağı uzay üssü kutup bölgesinde olacak. Uydunun güney kutbunda iki aday bölge var, çünkü bu bölgeler Ay’ın en çok aydınlıkta kalan alanları. Bu özellik üssün güneş enerjisinden yararlanma şansını da artırıyor. NASA’nın 1960’larda yaptığı Ay uçuşlarında Apollo kapsülü uydunun orta bölümlerine inmişti.

APOLLO’NUN TORUNU ORION
Ay’a seyahette NASA iki tip araç kullanacak, Orion keşif aracı ve buna bağlı çok amaçlı bir araç daha bulunacak. Çok amaçlı uzay aracı kargo, mürettebat hatta robotları taşıyabilecek.

uzay yerlekesi


Columbia faciasından sadece 1 yıl sonra, 2004’te ABD Başkanı George Bush, Ay’a ve Mars’a insanlı uçuşlar yapılacağını ve insanlı uzay üsleri kurulacağını açıklamıştı. NASA Ay’a insanlı uçuş yapmanın maliyetinin 104 milyar dolar olduğunu açıklamıştı.

AY’DA UZAY ÜSSÜ TAKVİMİ


NASA’nın Ay’da insanlı uzay üssü kurulmasına ilişkin takvimi şöyle:
 2009: Ay uzay aracı için ilk deneme yapılacak.
 2014: Yeni kuşak Orion uzay aracı ile ilk insanlı uçuş demenesi. Ay’a gidilmeyecek.
 2020: Ay’a yeniden insanlı uçuşlar başlıyor.

2020-2024 KEŞİF ZAMANI
NASA planına göre, 2020-2024 arasında her yıl bir uçuş yapılarak uzay üssü için uygun arazi bakılacak. Daha sonra 2024’te üssün kurulmasıyla astronotlar 6’şar aylık sürelerle Ay’da kalacak.

NASA, Ay’daki hidrojen ve oksijenden de üste yararlanmayı umuyor; üste ayrıca oksijen deposu bulunacak. NASA’nın Ay üssünde iki astronotu olacak. Ayrıca başka uluslardan astronotların yanı sıra, üs sonraki yıllarda ticari uçuşlara da açılacak.NASA bu kez başka ülkeleri de uzay çalışmalarına ortak ederek maliyeti düşürmeyi amaçlıyor. ABD, Orion’un tasarım maliyetini üstlenecek, ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ortakları Rusya, Avrupa Birliği ve Japonya’dan Ay üssü için katkı talep edecek.


uzaya yerleşme

Kaynak:NTVMSNNC


yorumumuz:
Uzay hakkında yapılan bu araştırmalar ve gelişmeler çerçevesinde biz Türkiye olarak geride kalmışız. (garibanız napalım misali).

Amerika ve diğer ülkelerin harcadığı bu Milyarlarca Dolar değerindeki maliyeti düşündükçe inanamıyoruz. mesela AY'a uçmanın maliyeti 104 milyar $. bu rakam bizim Türkiyemize gelse ne değişiklikler yaşardık değil mi?

ya biz çok geri kaldık, ya da diğerleri bizi dinlemiyor ve  çok hızlı koşuyor.

ama bir no0ktaya dikkatinizi çekmek istiyorum "biz" diyoruz, insanoğlu olarak  biz.
biz uzaya taşınacağız. ve bunu sağlayan (başta Amerika) bu sayede bunun maliyetini doğal olarak bizden alacak. 50 yıl sonra belki hayat tarzımızın içine uzay sözcüğü çok normnal bir şekilde girmiş olacak. ve bu teknolojiyi bize sunan ülkeler başta Amerika  olmak üzere bizden çok fena para alacaklar.

Bazı çevreler Stephen Hawking'i yadırgayıp söylediği şeyleri dinlememek de  dirensede uzayda koloniler kurma zamanı bence de gelmiştir. şu an itibarıyle dünyanın yetmediğinden dolayı değil.  bizden çok sonraları gelecek olan torunlarımız için bu belkide gerekli.

insanlık bence Stephen Hawking'in söylediklerine  kulak asmalı.
gördüğünüz gibi kulak asanlar hep önden gidiyor. ama biz her fikri olanı inancıyla veya dünya görüşüyle değerlendirip ya asmak ya da kesmek istiyoruz. birbirimizle uğraşacağımıza bilimle uğraşalım.

Tüm insanlık Tarihi boyunca Yaptığımız en büyük hatalar; bilimadamlarını dinlememek ve hatta bu da yetmiyormuş gibi  birçoğunun kötü hayat şartlarında insanlığa yaptıkları yararları görmeyerek onlara kötü muamelelerde bulunmaktır. Bunu biz insanlar yaptık.

ki o insanlar bu güzel ve aydınlık günleri yaşamamıza sebep olmuşlardır. şu an bu bilgileri bir ekrandan paylaşabilmemiz  çok büyük bir olgu.  ve biz insanlar bu bilimadamlarının bir çoğuna öldükten sonra onur vermek için buldukları icatlara isimlerini vermek gibi bir günah işleyecek kadar hep geç kalmışızdır.

Bence artık onlara kulak verelim, lütfen onların her kelimesini irdeleyelim ve geç kalıp yüzyıllar sonra onurlandırmayalım.


 

Etiketler : uzay, yaşam, yerleşim, ay, güneş, sistem, galaksi, nasa, üs, apollo, orion, seyahat, astronot
Yazan : mania  |
11 Ara 2006 Pts   
|  11.115 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...