Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Telgraf


Halka açık ilk telgraf servisi, İngiltere´de Gre at Western Railway telgraf hattının tamamlanmasıyla, 1843 yıimın Mayıs ayında hizmete girdi. Bu hattan yalnızca Paddington ile Slough arasında yararlamlabiliyordu.

Great Western demiryolu şirketinin 10 Ocak 1843 günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, telgraf sisteminin patentini elinde bulunduran William Cooke ile bir anlaşma yapılması kararlaştırıldı.

Bu anlaşma uyarınca Cooke, şirketin demiryolu hattında bir telgraf şebekesi kuracak, bunun karşılığında, kendisine ya da tayin edeceği herhangi bir kimseye, telgraf hattını halkın kullanımına açarak para kazanma hakkı verilecekti.

ilk telgraf.JPG 879E2

Kullanım hakkı, yıllık 170 sterlin kira ile Thomas Home tarafından kiralandı ve 16 Mayıs 1843 günü, ücret karşılığı ilk telgraflar, Cooke´un iki iğneli elektromanyetik vericisiyle 20 mil uzunluğundaki bir kablo aracılığıyla, Paddington´danSlough´a çekildi. 

Telgraf ücreti, sözcük sayısına bakılmaksızın 1 sterlindi. Bu yeni haberleşme aracı öylesine tutuldu ki, Slough´da hiç tanıdığı olmayan işadamları bile, oradaki operatöre telgrafla, neyi, kime, nasıl satacaklarım soruyorlardı. first telegraph painting BCCE8


Etiketler : Telgraf
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  4.963 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
fırat (Misafir)
1 Şub 2011 Sal
çok güzel veharika bilgiler, bu siteyi yapan ve emei geçenlere teşekkürler