Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

Çayın İlk Ortaya Çıkışı


Avrupalılar, çayı 1609 yılında, Dutch India Co. adlı şirketin Çin´den "çay" getirtmesiyle tanıdılar. 1615 yılında Doğu Hindistan´da çalışan Wickham adında bir İngiliz, evine yazdığı 27 Haziran tarihti mektupta, gönderdiği çayları alıp almadıklarını soruyordu. Yaklaşık yarım yüzyıl sonra, İngiltere´nin Change Hill yöresinden Thomas Garraway (ya da Gar-way) adlı biri, çay konusunda şunları yazıyordu:

"İngiltere´de çay, önceleri dört, bazen d» beş kiloluk paketlerde yaprak halinde satılırdı. Gerek çok az bulunabilir olması, gerekse fiyatının aşırı yüksekliği nedeniyle 1651 yılına gelinceye kadar, ancak çok zenginler ve soylular tarafından tedavi ya da keyif amacıyla kullanıldı. Hatta bu dönemde çay, prens ve prenseslere verilecek en değerli armağanlardım biri olabilecek kadar kıymetliydi. 1651 yıtm-da ben Doğu´ya gidip gelen gezgin ve tacirlerden biraz çay aldım ve nasıl yapıldığını da onlardan öğrendim. Sonra, elimdeki çayı yarım kilosu 50 şilinden sattım."

1839 yılma gelinceye kadar, İngiltere´ye gelen tüm çaylar, Çin kökenliydi. O yılın 10 Ocak günü, Hindistan´dan gelen sekiz kasa Hint çayı, Mincing Lane´deki çay müzayede salonunda açık artırmaya çıkarıldı. Yarım kilosu 16 şilinden başlayan açık artırma sonucunda, çayların hepsini Yüzbaşı Pidding adında biri, yarım kilosunu 34 şilinden satın aldı.Etiketler : Çayın, İlk, Ortaya, Çıkışı
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  1.699 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...