Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Masa Tenisi


Masası,ağı ve raketlerinden oluşan takımlar, ilk olarak John Jaques and Son Ltd. şirketi tarafından üretildi ve "Gossima" adı altında, Londra´da Hamley Bros mağazasında satışa çıkarıldı. Oyunun yaratıcısı James Gibb, 1870´li yıllarda, Cambridge´de öğrenciyken, 4 milde İngiltere şampiyonu olmuş ünlü bir atletti. Asıl mesleği mühendislik olan Gibb, ayrıca Amatör Atletizm Birliği´nin de kurucu-suydu(1880).Gossima´yı ne zaman bulduğu, kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1889 yılı üzerinde duruluyor. Yağmurlu havalarda, Gibb ailesinin bireyleri, yemek odalarındaki masada sigara kutularından yaptıkları raketlerle bu oyunu oynayarak vakit geçiriyorlar-dı. Top olarak da şampanya şişelerinin mantarlarını kullanıyorlardı. Mantarların bu iş için yeterince uygun olmadığını gören Bay Gibb, kauçuktan tenis topları yaptı ve beyaz görünmelerini sağlamak için üzerlerini sigara kâğıdı ile kapladı. Ancak bu toplar da fazla ağırdı. Bunun üzerine Gibb, selüloid topları akıl etti. Amerika´daki Celluloid şirketine bu tür bir top yapıp yapamayacaklarım bir mektupla sordu. Şirketten olumlu yanıt alınca, bulduğu oyunu pazarlamaya karar verdi.

İlk olarak, yapımcı Jeffries ile temasa geçti. Ancak Jeffries, bu oyuna pek ilgi göster-• medi. Gibb´in ikinci konuştuğu kişi ise Jaques oldu. Bay Jaques, oyunu çok sevmişti ama, Gossima adını pek tutmadı. Kalıcı bir isim olarak" Ping Pong"sözcüklerini seçti. Piyasaya çıkarılan ilk ping-pong takımları adetakapışıl-dı ve 1901 yılında tüm İngiltere´de en çok oynanan oyun masatenisi oldu. ABD ve Avrupa ülkeleri de bu yeni sporu çok sevmişti.,Sadece Fransızlar ping ponga ısınamadılar ve oyunu İngilizlerin ahlak değerlerindeki bir bozulmanın işareti olarak nitelendirdiler. Paris´te yayınlanan bir gazete, "Yüzlerce askeri Güney Afrika´da can verirken, İngilizlerin ping-pong delisi olmaları, gerçekten çok ayıp" diye yazdı.

İlk masatenisi raketleri, düz tahtadan yapılıyordu. 1902 yılında Bryan´s Atropos şirketi, bunların üzerine lastik geçirdi ve patentini aldı.


Etiketler : Masa, Tenisi
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  2.774 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...