Loading...
TARIH BOYUNCA ILK ICATLAR


 Forum

İlk Süper Market

Self-servis yani "kendi kendine alışveriş" yöntemiyle çalışan ilk iki supermarket, 1912 yılında ABD´nin California eyaletinde açıldı.

Bunlardan Alpha Beta Food Market, Pomona kentinde, Ward´s Grocetaria de, Ocean Park´ta hizmete girdi. Aynı dönemde, Bay Cities Mercantile Co. adlı şirket, California´da "Humpty Dumpty Stores" adlı mağazalar zincirini kurdu. 1916´daTennessee´deJVIemp-his kentinde "Clarence Saunders Piggly Wiggly" adlı bir supermarket açtı. Saunders´ in süpermarketine, turnikeden geçilerek giriliyor, alışveriş yapıldıktan sonra alıan malların ücreti de kasaya ödeniyordu, ilk kez Saunders tarafından uygulanan bu sistem öylesine tuttu ki, yedi yıl içinde ABD´nin dört köşesinde tam 2 bin 800 "Piggly Wiggly" şubesi açıldı.

first supermarket EA573

"Supermarket" tanımına gerçekten uygun olarak çok geniş bir alanda satış yapan ve çok çeşitli mal bulunduran ilk supermarket ise, Michael Cullen tarafından Long Island´da hizmete açıldı. Cullen, "King Kullen" adını verdiği mağazasında, ilk kez bir yeniliği denedi. Yaklaşık 300 kalem malı, hiç kâr etmeden "maliyet" fiyatına sattı. Bu yöntem, özellikle ev hanımlarının o denli büyük ilgisini çekti ki, sattığı öteki çeşitlerden sağladığı kazanç, Cullen için tatmin ediciydi.

Bu dönemde, bu tür mağazalara süpermarket deniliyordu ama, adına süpermarket sözcüğünü koyan ilk şirket, "Albers Süper Markets Inc." adlı kuruluş oldu.

Bu kuruluş, ilk mağazasını 1933 yılının Kasım ayında açtı.


Etiketler : Süper, Market, supermarket, Piggly Wiggly, Michael Cullen, Albers, Saunders, King, Kullen
Yazan : TeslaHV  |
28 Oca 2011 Cum   
|  2.814 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...