Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Aynı Anda 2 Yerde Olabilme Deneyi

Einstein haklı çıktı

"Aynı anda 2 yerde olabilme" deneyinde büyük ilerleme kaydedildi.

ABD´de California Üniversitesi fizik bilim adamları, aynı anda iki farklı enerji durumunda bulunabilen bir aygıt geliştirerek Albert Einstein'ın öncülerinden olduğu "kuantum teorisi"ni haklı çıkardı.

Einstein

Yılın buluşu kabul edilen aygıt, toz zerresi kadar küçük bir metal parçasını "mutlak sıfır" kabul edilen eksi 273 dereceye yakın bir sıcaklığa kadar soğutuyor ve enerjisini bir kuantum artırıyor. Madde, bu noktada günlük hayatımızda karşı karşıya olduğumuz Newton fiziğinin kurallarından çıkıp Einstein tarafından tanımlanan kuantum yasalarına göre hareket etmeye başlıyor. Saniyede 6 milyar kez titreşen madde, algılanabilir bir elektrik akımı yayıyor ve aynı anda hem yüksek, hem de alçak enerji düzeyinde varolabiliyor.

EINSTEIN VAZGEÇMİŞTİ

Bilim adamları, henüz maddenin Einstein'ın mümkün olduğunu iddia ettiği gibi "aynı anda iki yerde birden bulunması"nı sağlamayı başaramadı; ancak bu buluş sayesinde bu hayalin gerçekleştirilebilir olduğu ortaya koymuş oldu. Einstein, kuantum fiziğinin gelişiminde öncü olmuş, ancak daha sonra bu teoremin "evreni belirsizleştirdiğini" iddia edip "Tanrı evrenle kumar oynamaz" diyerek reddetmişti.


 


Etiketler : Aynı Anda 2 Yerde Olabilme, Deney, Einstein, Atom, Kuantum, Fizik
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
27 Oca 2011 Prş   
|  4.137 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 2 )
mania
3 Şub 2011 Prş
elbette başaracaklar
hakkı (Misafir)
27 Oca 2011 Prş

allhım ne günlere kadık yaaa gelecekte bunu başarcaklar galiba