Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

LHC´den Elde Edilen Ses, İşte Evrenin Melodisi


Büyük Patlama deneyini sürdüren bilim insanları, elde ettikleri verileri ilk kez sese dönüştürdüler.

Evrenin sırlarını çözmek için yürütülen Büyük Patlama deneyini sürdüren bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı´ndan (LHC) elde ettikleri verileri ilk kez sese dönüştürdüler.

Bilim insanları Higgs parçacığı gibi parçacıkların varlığını kanıtlamak amacıyla çalışmalarını sürdürürken, LHC´den her saniye 40 milyon parçadan fazla veri alınıyor.

Şimdiye dek, Fransa ve İsviçre sınırında yerin 100m altında, 27 km uzunluğunda olan LEP tünelindeki LHC´den veri olarak renkli görseller elde edilmişti.

Ancak Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, CERN´de çalışan fizikçi doktor Lily Asquith, partikülleri duyabilmek istedi. Çarpıştırıcıdan alınan verileri, sese dönüştürebilmek için bir müzik kıyaslama yazılımı kullandı ve ortaya ilginç ve biraz da ürkütücü bir melodi çıktı.

Bilim adamları, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama deneyinde, evrenin doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen Büyük Patlama anındaki koşullar oluşturulmak isteniyor.

Deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı (Tanrı parçacığı) diye adlandırılan parçacıkların varlığının kanıtlarını görmeyi umuyor.

indirmek için tıklayın.

kaynak : veteknoloji.com


Etiketler : cern, lhc, evren, ses, melodi, hadron, çarpıştırıcı, fizik, deney
Yazan : mania  |
27 Oca 2011 Prş   
|  4.925 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...