Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Bor Madeni Beslenmede Kullanılacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü´nde bor madeninin koyun, sığır gibi geviş getiren hayvanların beslenmesinde kullanılması yönünde bir çalışma başlatıldığı belirtildi.

OMÜ Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bor madeninin hayvan gelişimine katkısını sağlamak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Dünyada bor rezervinin yaklaşık 885 milyon ton olduğunu ve bunun yüzde 70´nin de Türkiye´de bulunduğunu işaret eden Sarıçiçek, çalışma hakkında şu bilgileri verdi:

´bor madeni 01 Z7EFE

´Bor madeninden elde edilen mineraller kemik ve eklem sağlığında çok önemli minerallerden biridir. Bor minerali bitki büyümesi için gerekli olan element olup, hayvanlarda kalsiyum, fosfor ve magnezyum metabolizması üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Bor elementi kalsiyum ve fosfor metabolizmasına etki göstererek kemik minerallerinin gelişimine, dayanıklılığına ve yapısına katkı sağlamakla birlikte östrojen ve diğer hormonların üretiminde de rol oynamaktadır. Bor eksikliğinde kemiklerden kalsiyum ve magnezyum kaybı artmakta ve vitamin D sentezi ise azalmaktadır. Bu nedenle sığır ve koyun gibi geviş getiren hayvanların gelişimine katkı sağlamak ve et kalitesini arttırmak amacıyla bor minerallerini hayvan yeminde kullanmaya başladık. Bor madeninden elde edilen bor mineralleri et kalitesinin artışında ve aynı zamanda tüketici beğenisi ile insan sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Başlattığımız çalışmada ilk aldığımız sonuçlar çok olumlu. Ancak çalışmayı daha da geliştirmek istiyoruz.´´

Bor elementi moleküler düzeyde en az 26 enzimin aktivitesine etki ettiğini de kaydeden Sarıçiçek, bu enzimlerin çoğunun enerji sağlayıcı olduğunu ve hayvanın performansı üzerinde de pozitif etkiye sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye açısından çok önemli bir yere sahip olan bor mineralinin, dünyada geniş bir kullanım alanına sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek, ´´Bor mineralleri, cam elyaf yalıtımı, borosilikat cam, deterjan, sabun, gübre, metalurji, elektronik ve uzay teknolojileri, nükleer korumalar, seramik, aleve dayanıklı malzemeler, ilaç, bitkisel üretim gibi pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Amacımız, ülkemizin yerli madeni olan bor madeninden en iyi derecede yararlanmaktır´´ dedi.

kaynak: veteknoloj
 


Etiketler : Bor, boraks maden, beslenme, salık, buluş, icat, teknik, teknoloji
Yazan : mania  |
26 Oca 2011 Çar   
|  3.992 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...