Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Sakatlanınca Sekebilen Robot


ABD’de geliştirilen bir robot, vücudundaki değişimleri hissederek alternatif hareket stratejileri yürütebiliyor.

İnsanlar ayakları sakatlandığında, sekerek yürüyor. Artık bir robot da sakatlığını farkedip sekmeyi akıl edebiliyor. ABD’nin önde gelen araştırma kurumu Cornell Üniversitesi uzmanlarının geliştirdiği 4 ayaklı robot, vücudunda meydana gelen bir sorunu farkedebiliyor ve bacağındaki arızaya karşın yoluna nasıl devam edebileceğini programlayabiliyor.

sakatlannca Sekebilen Robot


Araştırmayı yürüten Hod Lipson, robotların gelecekte günlük hayatta yer alması için çevre koşullarına uyum yeteneği kazanması gerektiğinin altını çiziyor. Cornell Üniversitesi robotunun her bir ekleminde hareket ve açı sensörleri bulunuyor. Robotu çalıştıran yazılım, bu sensörlerden gelen verileri işliyor ve hareketin çevre konumuna yönelik bir algoritma oluşturuyor. Sensörlerden mevcut
modelin değiştirecek veri ulaşırsa, yazılım yeni duruma göre yine bir model oluşturuyor.

Robotun, örneğin, motorunda bir arıza çıktığında robot arıza öncesi rotasını sürdürmek için yeni bir yol buluyor. Lipson, robotu sınamak için robot’un bacaklarından birini kısalttı ve tepkisi gözlemledi. Robot, yürüme ritmini değiştirerek yoluna devam ediyor. Mevcut robot teknolojilerinde, robotlar değişmeyen bir çevrede hareket edecek şekilde tasarlanıyorlar. Çevre koşullarına uyum ve değişen şartlara göre hareket değiştirme yetisi robot teknolojilerinde henüz emekleme devresinde.


NTVMSNBC

Etiketler : Sakat, Robot, Hod Lipson, icat, Gelişme, Teknik, Teknoloji
Yazan : mania  |
5 Ara 2006 Sal   
|  6.917 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...