Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Kurşun Geçirmez Tişört


kursun gecirmez tisort 1Yeni keşfedilen materyal tişört olabilecek kadar hafif ama bir zırh kadar kuvvetli.


BİLİM insanları yeni mucizevi bir materyal buldu. Üzerinize rahatlıkla giyebileceğiniz, hafif ama asla kurşun geçirmeyecek kadar güçlü ve bir tişört tarzında rahatlıkla dikilebilecek olan bu kumaş, tankların yüzeyinde koruma olarak kullanılan materyale çok benziyor.


Dayanıklılığı, içerdiği karbondan kaynaklanıyor. Karolina Üniversitesi bilim adamlarından Dr. Xiadong Li´nin, bildiğimiz pamuklu kumaşı dünyanın en sert üçüncü materyali olan karbonla birleştirme fikri önce tepkiyle karşılanmış fakat başarılı sonuçlar herkesi şaşırtmış.


Dr. Li, pamuklu bir tişörtü boron materyali ile ıslattıktan sonra 1000 derece fırında pişirmiş. Bu işlem sırasında tişörtün pamuk iplikleri karbona dönüşmüş. Bu kumaşın dayanıklılık testi yapıldığında kurşun geçirmezliğinin yanı sıra radyoaktif ışınları da geçirmediği ispatlanmış. Böylesine hafif, dayanıklı ve esnek bir materyalin şimdi uçaklarda, arabalarda ve akla gelmedik daha nice alanlarda nasıl kullanılabileceği tartışılıyor.

Bu materyalin pozitif bir özelliği daha var: "Doğayla arkadaş!"Etiketler : kurşun, tişört, tasarım, icat, buluş, teknoloji, haber
Yazan : mania  |
26 Oca 2011 Çar   
|  3.602 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...