Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Uçan Otomobil Üretilecek

Amerikan askeri teknoloji geliştirme ajansı Darpa, 2015´e kadar pilotsuz uçabilen ve yerde gidebilen ´uçan otomobil´ yaptıracak.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı teknoloji geliştirme ajansı Darpa, 2015yılında ilk uçuş testinin yapılmasını istediği uçan otomobil projesi için prototip çağrısı yaptı.

ucan otomobil 01Kurumun yayınladığı teknik şartnameye göre bir SUV arazi aracı becerilerine sahip olacak araç, tam teçhizatlı dört komandoyu, bir destek elemanını ve bir askeri doktoru taşıyacak kapasitede olacak. Yer ve hava modları arasında hızlı transformasyon geçirmesi beklenen araç, ayrıca tam otomasyonla pilotsuz uçmasını ve yerde gitmesini sağlayacak akıllı bilgisayar sistemleriyle donatılmış olacak.

Darpa’nın talepleri arasında ayrıca aracın dikey kalkış ve iniş yapabilmesi, hava seyri sırasında 10,000 feet (3,000 metre) irtifaya ulaşabilmesi, tek depoyla yerde en az 400 km yol yapabilmesi de bulunuyor. Ajans, şartlar arasında yer almasa da, hibrit elektrikli mekanizma, gelişmiş batarya, çok seçenekli kanat modülasyonu, hafif metal teknolojileri gibi özellikleri de ‘olumlu’ karşılayacak.

Resmileşmese de Transformer adıyla anılan araç projesinin geliştirilmesi ve prototiplerinin testi için 55 milyon dolar bütçe ayrıldı. Darpa, resmen 2008 yılından beri bir “uçan otomobil” geliştirmek istediğini duyurmuştu. Sonuçlardan memnun kalınırsa, bu araçlardan öncelikle bir askeri ambulans filosu kurulması planlanıyor. Alıntı  : VeteknolojiEtiketler : uçan, otomobil, uçak, araba, icat, buluş, bilim, teknik
Yazan : mania  |
26 Oca 2011 Çar   
|  3.686 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...