Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Kapılar - Gates

Sayısal elektroniğin temelini kapılar oluşturur. Filip floplar ve hatta mikro işlemciler kapıların birleşmesinden oluşmuştur.

Kapılar 2 yada daha fazla girişli ve tek çıkışlı olurlar. Her kapıya hangi girişler gelince ne çıkacağı kapının özelliğinde bellidir.

Bu özellikleri kullanarak tasarım yapar sayısal işlemleri gerçekleştirir ve çözümü zor olan elektronik devreleri basitleştirriz.

Örneğin VE kapısı 1. VE 2. Girişi 1 olursa 1 çıkarır. Yada VEYA kapısı 1. Veya 2. Girişi
1 olursa 1 çıkarır .Hetırlamak basittir. Değilleride bunların tam tersi durumlardır.

AND GATE (VE Kapısı):


VE kapısını anlamanın en kolay yolu basit bir elektronik devredir. aşağıdaki şekilde
de görüldüğü gibi L lambasının yanması için tek şart vardır o da anahtarların her ikisinin de kapatıldığı durumdur. çünkü L lambasına ancak ve ancak bu durumda akım ulaşır.

And Kapısı  eşdeğer devresi

anahtarların iletime izin vermesi durumu 1, iletime izin vermemesi durumu 0 (sıfır) olarak ifade edilir. bu duruma göre 2 girişli bir ANd (VE) kapısının dooğruluk tablosu aşağıdaki gibi oluşur.

 And Kapısı simgesi ve doğruluk tablosu                        Ve Değil Kapısı ve doğruluk tablosu

OR GATE (VEYA Kapısı)


OR Kapısını da bir elektronik devre üzerinden açıklarsak. burda tersi bir durum var, veya kapısında ki mantık da şudur, ya o yada o mantığı. yani giriş olan değerlerden bir tanesinin doğru olması yeterli. devreden bahsedecek olursak devredeki anahtarlardan bir tanesinin kapalı olması lambanın yanması için yeterli, 2incisi de yanı zamanda açık olsa yine durum aynı. tek durumda lamba yanmaz. o da ancak ve ancak her 2 anahtarında açık olması durumu bunun dışında kalan her durumda lamba yanar yanisonuç 1 olur.

 veya Kapısı eşdeğer devresi

buna göre doğruluk tablosuda aşağıdaki şekilde olur.


(OR gate) VEYA Kapısı eşdeğer devresi

NOT GATE (Değil Kapısı)
Değil kapısı, giriş değerini tersine döndürür, giriş 1 ise çıkış 0 (sıfır) , giriş 0 (sıfır) ise çıkış 1 olur.

 Not- Değil kapısı

Exclusive OR Gate ( Özel Veya Kapısı)


özel veya kapısını şu şekilde anlayabiliriz. girişler farklı olduğunda çıkış lojik "1", girişler aynı olduğu durumlarda çıkış lojik "0" olur.

Devreye bakılırsa A ve B her ikiside 1 durumundayken yada her ikiside "0" durumundayken akım geçmeyeceği için L ışık vermeyecektir yani çıkış "0" dır. A anahtarı 1 konumunda B anahtarı 0 konumundayken, yada A anahtarı "0", B anahtarı "1" konumundayken akım geçecek ve L ışık verecektir, yani çıkış lojik "1" olur.

Genel GenelVeya Kapısı EXOR Simgesi ve doğruluk tablosu
Devam Edecek.......


Etiketler : kapı, lojik, gate, logical, logical gates, karnaugh, AND, OR , NOT, EXOR
Yazan : mania  |
15 May 2009 Cum   
|  29.121 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...