Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Kurşun Geçirmez Sıvı Zırh Geliştirildi

ingiltere’nin savunma, güvenlik, uzay ve havacılık alanlarında faaliyet gösteren şirketi BAE Systems mühendisleri, kurşunu durdurabilen sıvı zırh için yaptıkları testlerde başarı elde ettiklerini açıkladı.


Bilim adamları, “güç kesici” sıvıya, ısıya dayanıklı son derece sağlam Kevlar sentetik lifleri ekleyerek kurşungeçirmez bir madde elde etmeyi başardı.

kursun ggecirmez sivi zirh F66CC

Kimyasal formülü gizli tutulan zırh, kurşunun çarpma gücünü emiyor ve kurşuna karşı çok daha kalın ve yapışkan hale gelerek tepki veriyor. BAE’de çalışan bilim adamları, zırhı “kurşungeçirmez krema” diye tanımlıyor.

BAE iş geliştirme müdürü Stewart Penny, geliştirilen sıvı zırhın içerdiği moleküllerin darbe anında kaynaşarak madde direncini artırdığını belirtti.

İLK ÖRNEĞİ DEĞİL

Güç kesici/önleyici zırhlar askeri araştırmalar kapsamında ilk defa denenmiyor. ABD Ordusu Araştırma Laboratuarları’nın bu tür zırhlar üzerinde geçmişte testler yürüttükleri biliniyor.

Ancak BAE mühendisleri, yaptıkları son testlerde askerleri kurşunlardan koruyabilecek sıvı bir zırha ait ilk kesin bulguyu elde ettiklerini öne sürüyor. Mühendisler, sıvı zırh ile askerler için çok daha hafif, esnek ve kurşungeçirmez yelekler yapılabileceğini savunuyor.

Penny, yaygın olarak kullanılan yeleklerde kalın, ağır ve çok katmanlı Kevlar kullandıklarını, ancak bu yeleklerin askerlerin hareketlerini kısıtladığı gibi yorgunluğa neden olduğunu ifade etti.


Yapılan testlerde, gaz silahından ateşlenen top şeklinde metal kurşunlar kullanıldı. Bristol kentindeki BAE tesislerinde sıvı zırhın dayanıklılığı geçtiğimiz günlerde ilk kez kamuoyuna duyuruldu.


 


 


Etiketler : kurşun, zırh, koruyucu
Yazan : mania  |
23 Oca 2011 Paz   
|  4.833 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...