Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Hayvanlar Uçtu Sıra İnsanlarda

Bilim adamları hayvanları uçurdu sırada insan var!

 
 
Duyulmayan sesin uçuran gücü var
 
Çinliler , ses dalgalarının "kaldırma kuvveti" olduğunu keşfetti. Kulağın duyamayacağı kadar düşük ses dalgalarını kullanarak küçük bir süs balığını, örümcek gibi böcekleri "uçurmayı" başardılar. ÇinliIerin hedefi, ileride insanları da bu yolla uçurmak.

ses dalgalaryla hayvan uuruldu  
ÇiN'DEKi Zian Politeknik Üniversitesi'nin uzmanları laboratuvarda kulağın duymayacağı ses dalgalarını yayan ve yansıtan bir sistem geliştirdi. Böylece iki platforın arasında bir "ses alarn" oluştu.

Uzmanlar daha sonra bu alana uğurböceği, balık, örümcek gibi küçük canlıları yerleştirdi. 20 milimetrelik dalga boyundaki ses titreşimleri nedeniyle oluşan ses basıncı bu hayvanları havaya kaldırınayı başardı.

Hayvanlar 30 dakika boyunca havada kaldı. Balık ise havada kalması için bu süre boyunca 1 milimetrelik şırıngalarla su verilerek canlı tutuldu.


Çinli uzmanlar, insan kulağının duymadığı ses dalgalanınn kaldırına kuwetini ilk kez kanıtladıklarını belirterek, "Daha güçlü titreşimler kullanarak insanları uçurınayı hedefliyomı" açıklamasını yaptı.

 Kaynak: VATAN


Etiketler : bilim, teknik, buluş, icat, ses, laboratuvar, titreşim, dalga, ddalgaboyu, basınç, balık, uçuş, uçma, insan, hayvan, örümcek,
Yazan : mania  |
3 Ara 2006 Paz   
|  13.286 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...