Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

En Gelişmiş Mikroskop

En Gelişmiş Mikroskop
‘Hubble Uzay Teleskop’unu alıp yıldızlara değil de atomik seviyede incelemek üzere hemen yanınızdaki bir maddeye baktığınızı düşünün...’ Kanada McMaster Üniversitesi, Elektron Mikroskopları Merkezi’nin müdürü, türünün en gelişmişi ve en güçlüsü olan yeni elektron mikroskobunu böyle anlatıyor.

Titan 80-300 Cubed isimli bu mikroskop, atomların kolayca tanımlanmasında ve kimyasal durumlarının tanımlanmasında, hatta atomları bir arada tutan elektronların incelenmesinde kullanılıyor. Sahibi olan McMaster Üniversitesi’ni nanoteknoloji alanında merkez haline getirecek olan bu güçlü mikroskop, 15 milyon dolara mal olmuş.

Günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok ürünü incelemek için de kullanılacak olan bu mikroskobun, ürünlerin nano seviyede incelenerek verimliliklerinin değiştirilmesinde ve geliştirilmesinde kullanılması da söz konusu. Haberin üzerinde yer alan fotoğraf, konserve kutusu olarak kullanılan alüminyum alaşımının Titan’daki görüntüsü. Alaşımın gözle görülebilen halinin 14 milyon kere büyütülmüşü olan bu fotoğraf, bir insan saçının elli binde biri inceliğinde bir alanı gösteriyor.

Mikroskobun kullanılacağı araştırma alanları saymakla bitmiyor: Daha verimli ışıklandırma ve gelişmiş güneş enerjisi hücreleri üretimi, ilaçların kanserli hücrelerle etkileşmesini incelemek, daha hafif ve daha güçlü otomotiv parçalarının üretimi, yüksek yoğunlukta bilgi depolanması, daha hızlı elektronik cihazların üretimi diye uzayıp giden bir liste var.

Titan üstünlüğünü kaptırmaya da niyetli değil; daha bu yaz kurulurken geliştirme çalışmaları da başlatıldı.

Derleyen: Özden Hanoğlu -Tübitak Bilim Teknik
Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/10/081020120050.htm


Etiketler : Gelişmiş Mikroskop, tıp, teknik, bilim, buluş, icat
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  7.176 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...