Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

Çikolatayla Çalışan Yarış Arabası

Çikolatayla Çalışan Yarış Arabası
“Çevreci motor sporları” fikri gerçek olabilir mi? Dünyanın ilk sürdürülebilir Formula 3 yarış arabasını tasarlayıp üreten araştırma grubunun başkanı Warwick Üniversitesi’nden Dr. Kerry Kirwan’a göre bu sorunun yanıtı ‘Evet’.

Keten ipliği, geri dönüştürülmüş Karbon Fiber ve reçine kullanılarak üretilen aracın direksiyonuysa havuç küspesinden yapılmış. Çikolata ve hayvansal yağlardan elde edilen bir tür biyo-yakıt tüketen bu yarış arabasının aksamlarını yağlamak için de bitkisel yağ kullanılıyor. Saatte 100 km hıza sadece 2,5 saniyede ulaşan bu turbo şarjlı çevre dostu aracın en yüksek hızı ise saatte 220 km.

İlk kez 17 Ekim’de, İngiltere’deki Brands Hatch yarış pistinde seyircilerin karşısına çıkacak olan aracın, yüksek performansa ve rekabet gücüne sahip arabaların da çevre dostu malzemelerle üretilebileceğini gözler önüne sermesi umut ediliyor.

Dr. Kirwan’a göre projenin arkasındaki fikir, insanlara “sürdürülebilir ve çevre dostu olmanın ne kadar çekici, eğlenceli ve hızlı olabileceğini” göstermek. Dr. Kirwan ayrıca, “İnsanların motor sporlarının kaynak ziyanı olduğuna ilişkin algısına rağmen bu projenin, gelecekte hem yarışıp hem de çevreci olunabileceğini herkese göstermeyi” hedeflediğini de sözlerine ekliyor.

Arabanın hareket halindeki videosuna (http://www.impactworld.org.uk) adresinden ulaşılabilir.
 

Çeviren: Gökhun Çelik -Tübitak Bilim Teknik

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091005123048.htmEtiketler : çikolata, enerji
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  5.911 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...