Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Uzay Oteli 2012´de Kapılarını Açıyor


uzay oteli


Uzaydaki ilk otel olacak olan Glactic Suite Space Resort, rezervasyon almaya başladı. İlk misafirlerini 2012’de ağırlayacak olan uzay otelinde üç gece geçirebilmek için 4.4 milyon dolar ödemek gerekiyor. Yolculuk için gerekli olan eğitim Karayip Adaları’nda veriliyor ve üç ay sürüyor. 43 kişinin rezervasyon yaptığı açıklanan uzay oteli, Dünya’nın etrafını 80 dakikada dönecek, yani her 15 dakikada bir güneş doğacak. Yolcuların, ‘Pod’ adı verilen odalarda hareket edebilmesi için özel olarak tasarlanan Velcro giysilerinden giyecekleri de yapılan açıklamalar arasında.

Glactic Suite’in yöneticilerinden, uzay ve havacılık mühendisi Xavier Claramunt, uzay turizminin 15 yıl içinde normal tatil seçenekleri içinde yer alacağını düşündüğünü belirtiyor.uzay oteli

Başlangıçta otelin dört yolcu kapasiteli bir ‘pod’unun olması ve iki pilot astronot yardımıyla yörüngesinde hareket etmesi planlanıyor. Uzay oteli, Dünya’dan 450 kilometre yukarıdaki yörüngesinde saatte 30 bin kilometre hızla seyahat edecek. Otele ulaşmak için kullanılacak roket, Karayip Adaları’ndaki uzay limanından kalkacak ve otele varması yarım gün sürecek.


Çeviren: Özden Hanoğlu - Tübitak Bilim Teknik
Kaynak: http://www.physorg.com/news176632968.html
Fotoğraflar: Galactic Suite

 


Etiketler : uzay, otel, evren, yıldız, buluş, icat, 2012
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  6.479 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...