Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Dev Kamera

dev kamera
Gördüğünüz bu makine tasarlanmış en büyük dijital kameralardan biri. Küçük bir araba kadar yer kaplayacak olan 74 CCD algılayıcısı (Charge Coupled Device, Yükten Bağlaşımlı Aygıt) olan 570 megapiksellik bu kamera Fermilab tarafından üretiliyor. ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı bu laboratuarda astronom ve parçacık fizikçilerden oluşan ulular arası bir grup karanlık enerji konusu üzerinde çalışıyor.  Bu dev kamera da araştırmalarında onlara yardımcı olacak.

Seksen yıl önce, Edwin Hubble evrenimizin giderek genişlediğini, gökadaların giderek birbirlerinden uzaklaştığını keşfetti. Bilim insanları, gökadalar arasındaki kütle çekiminin bu genişlemeyi zamanla azaltacağını varsaydılar. 1998’de iki farklı araştırmacı grubu giderek hızlanan bir genişleme olduğu ortaya koydu.

Yapılan araştırmalara göre büyük patlamadan sonraki ilk 8 milyar yılda kütle çekimi gerçekten de etkili olmuş ve genişlemeyi yavaşlatmıştı ancak, yaklaşık 5 milyar yıl önce evrenin genişlemesi hızlanarak artmaya başladı. Bu hızlanmanın nedenini açıklayabilmek için karanlık enerji olarak adlandırılan varsayımsal bir enerji ortaya atıldı. Karanlık enerji hakkında bilinenler çok az -gerçekten var olup olmadığı bile henüz bilinmiyor. Bu dev kamera, gökadalardan ve süpernovalardan gelen ışık ayrıntılı olarak fotoğraflayacak. Bilim insanları bu fotoğraflar yardımıyla oluşturacakları grafikler yardımıyla evrenin genişleme hızını görebilecekler ve karanlık enerjinin varlığı ve etkileri üzerine daha fazla iz arayacaklar. Bittiğinde Şili’ye yerleştirilecek olan dev kamera beş yılda 300 milyon gökadanın haritalanmasını sağlayacak.

Derleyen: Özden Hanoğlu - tübitak bilim teknik
Kaynaklar: http://www.symmetrymagazine.org/cms/?pid=1000722
https://www.darkenergysurvey.org/
http://www.wired.com/magazine/2009/12/st_darkenergy_camera/
Etiketler : kamera
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  4.596 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...