Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Hawking : Tanrı Parçacığını Bulamayacaklar!


Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, CERN´de yapılan yüzyılın deneyi ile ilgili 100 dolara iddiaya girdi. Hawking´e göre, kozmolojinin kutsal kâsesi Higgs Bozonu bulunamayacak.

 

İnsanlık âlemi uzun zamandır Cern deneyi ile ilgili gelişmeleri büyük bir merakla bekliyor. Dünyanın en büyük atom altı parçacık çarpıştırıcısı olan büyük hadron çarpıştırıcısında iki proton ışını rekor hıza ulaştırılarak çarpıştırıldı. Cern sözcüsü, Paola Catapano, "Bu yeni bir çağın başlangıcıdır" dedi.

Dünyaca ünlü astrofizikçi Stephen Hawking ise tam tersi düşüncelere sahip. Hawking CERN’de yapılan deneyde kozmolojinin “kutsal kâsesi” Higgs Bozonu bulunamayacağını söyledi. Hawking bunun için 100 dolarına iddiaya bile girdi.

Stephen Hawking şunları söyledi: “LHC, parçacıkları 1’e 4 oranında gözlemleyeceğimiz şekilde enerjisini artıracak. Şu anki düşünüş şeklimize göre bu enerji Higgs parçacığını bulmak için yeterli olmalı”.

“Zamanın kısa tarihi” adlı ünlü yapıtın yazarı “asıl ilginç olanın” ise Higgs bozonun bulunmaması olduğunu belirterek, “Bence daha ilginç olacak şey Higgs’i bulamamız olacaktır. Bu bir şeylerin yanlış olduğunu gösterecek ve yeniden düşünmek zorunda kalacağız. Higgs’i bulamayacağımıza 100 dolara iddiaya girerim” dedi.Etiketler : hawking, stephen, cern, higgs, tanrı, parçacık, fizik, Higgs bozonu
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  5.494 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...