Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Hawking : Evreni Tanrı Yaratmadı

Ünlü İngiliz bilimci Stephen Hawking, yeni yayınlanacak kitabında, evrenin yaratılışında tanrıya yer olmadığını yazıyor.

Times gazetesi, kara delikler üzerindeki çalışmalarıyla tanınan Profesör Hawking’in “Büyük Tasarım” adlı kitabından bölümler yayınladı.

Ünlü İngiliz bilimci Stephen Hawking

Stephen Hawking, “Büyük Patlama” teorisinin evrenin fizik yasalarının kaçınılmaz sonucu hiçten var olabileceğini kanıtladığını savunuyor.  Kitabın yayınlanan bölümlerinde, evrenin başlangıcını anlayabilmek için insanüstü varlıklara ihtiyaç olmadığı da vurgulanıyor.

1988 yılında çıkardığı  “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabıyla tanınan Profesör Hawking, dünyanın en ileri teorik fizikçilerinden biri sayılıyor.

Kitap, Papa’nın 9 Eylül’de İngiltere’ye yapacağı ziyaret sırasında satışa çıkarılacak.

Hawking’in, kitabında, 1727 yılında ölen meslekdaşı Sir Isaac Newton´ın evrenin Tanrı tarafından tasarlanmış olması gerektiği tezini çürütmeye çalıştığı sanılıyor.

68 yaşındaki fizikçi, kitabında, yerçekimi olduğu için evrenin  kendisini hiçten yaratabileceğini ve yaratmaya devam edeceğini savunuyor.

İngiliz Yahudilerin dini lideri Hahambaşı Jonathan Henry Sacks kitabı eleştirdi, Profesör Hawkins’i, insanları din ve bilim arasında tercih yapmaya zorlamakla suçladı.


Etiketler : hawking, stephen, tanrı, evren, kitap, blimadamı, biliminsanı, fizik
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  5.540 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 2 )
mehmet mehmet (Misafir)
10 Oca 2012 Sal
foroğrafa baktığımda   evreni kimin yarattığını gayet iyi anlıyorum...
hüseyin göbüt (Misafir)
24 Ara 2011 Cts
bir yerde tasarım varsa tasarlayanda vardır