Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Blue Gene (mavi Gen)

blue gene (mavi gen) Süperbilgisayar 1Blue Gene (Türkçe anlamı mavi gen), PetaFLOP mertebesinde(saniyede 1x1015 işlem) işletim hızlarına ulaşmak için tasarlanmış ve neredeyse 500 teraFLOP (saniyede 1x1012 işlem) işlemci hızına ulaşmış süper bilgisayarlar imal etmek için geliştirilen bir bilgisayar mimarisinin adıdır. Bu proje, IBM (bilhassa IBM Roachester MN ve Thomas J. Watson Araştırma Merkezi), Lawrence Livermore Milli Laboratuarı, çalışmaları kısmen finanse eden ABD Enerji Bakanlığı ve akademik çevreler arasında yürütülen bir ortak projedir.

Dört tane Blue Gene (mavi gen) projesi devam etmektedir: BlueGene/L, BlueGene/C, BlueGene/P, and BlueGene/Q.

Blue Gene/L :

Blue Gene (mavi gen) serisinden ilk bilgisayar Blue Gene/L, kuramsal olarak 360 TFLOP tepe hızı değerine ulaşmak üzere Lawrence Livermore Milli Laboratuarı (LLNL) ortaklığı ile geliştirilimiş ve lineer algoritma programı (LINPACK) başarım ölçme testinde 280 TFLOP kalıcı hız skoruna ulaşmıştır. 2007 yılında yapılan bir yükseltmeden sonra başarım 478 TFLOP kalıcı hıza ve 596 TFLOP tepe hızına ulaşmıştır.

Blue Gene/L terimi bazen Lawrence Livermore Milli Laboratuarında inşa edilen bilgisayarı, bazen de mavi gen bilgisayar mimarisini ifade eder. Kasım 2006 itibarıyle en hızlı 500 bilgisayar listesinde 27 tane Blue Gene/L mimarisinde bilgisayar bulunmaktadır. En hızlılar listesindeki 27 bilgisayar mavi gen eSunucu Çözümü (İngilizce: eServer Blue Gene Solution) mimarisi adıyla anılmaktadır.

lue gene (mavi gen) Süperbilgisayar 2


lue gene (mavi gen) Süperbilgisayar 3

lue gene (mavi gen) Süperbilgisayar 4Etiketler : bluegene, mavi gen, süper bilgisayar, IBM, BlueGeneL
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  4.962 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...