Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Sayısal Kedi Beyni


Bilim insanları 144 terabaytlık RAM  kullanarak kedinin 1 milyar nöron  ve 10 trilyon sinapstan oluşan beyin zarının benzetimini yapmayı başardılar.  Kedilerin kendini beğenmişlikleri hâlâ bir sır perdesi olarak duruyor ama bilim insanları 144 terabaytık işleyen belleği sayısal kedi beynine  çevirebilecek bir süperbilgisayarla  kedi beyninin benzetimini yaparak
bu sır perdesini aralayabilir.

sayısal kedi beyni

IBM ve Stanford Üniversitesi’nden  araştırmacılar bir kedinin beyin zarını “Mavi Gen” (Blue Gene) isimli dünyanın en güçlü dördüncü süperbilgisayarını kullanarak modellediler.

Bu araştırmacılar 2007’de fare beyninin tümünü ve bu yıl içinde de insan beyin zarının %1’inin benzetimlerini yapmışlardı.
Sayısal kedi beyni, gerçek kedi beyninden yaklaşık 100 kat daha yavaş çalışıyor. Fakat “Mavi Madde” (Blue Matter) adını verdikleri yeni bir algoritma sayesinde IBM araştırmacıları insan beynindeki zar ve zarın altındaki bağlantıların şemasını çıkarabildiler.


Bu bilgilerin ışığında 1 milyon beyin hücresi ve 10 trilyon nöron arasındaki  bağ olan sinapslardan oluşan kedi beyin zarının benzetimini yaptılar.


İsviçreli bilim insanlarından oluşan başka bir grup da IBM’in süper bilgisayarını kendi projeleri olan sayısal fare beyninin nöronlarının kendi kendine nörolojik özellikler edinmeye başladığı “Mavi Beyin Projesi” için kullandılar. Grup, insan beynini de 10 yıl içinde taklit edebilmeyi umuyor.


Stanford Üniversitesi’nden diğer bir özgün adım ise insan beyninin darmadağınık, düzensiz yapısını “Neurogrid” dedikleri ufak bir aletle oluşturmaya çalışmalarıyla atılıyor.


Neurogrid, alışılmış süper bilgisayarların aksine insan beyninin kullandığı kadar az enerjiyle çalışabilecek.


Kaynak: Bilim Teknik ,  http://www.popsci.com/technology/article/2009-11/digital-cat-brain-runs-blue-gene-supercomputer


Etiketler : bilgisayar, kedi, süperbilgsayar, supercomputing, ibm, mavibeyin
Yazan : mania  |
20 Oca 2011 Prş   
|  4.590 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...