Loading...
BILIM TEKNIK


 Forum

Güneş’ten İlk Görüntüler Ulaştı


Japon bilim insanları, Güneş’teki patlamaları izlemek için gönderilen Hinode uzay aracının ilk görüntüleri gönderdiği açıkladı.gunes

Hinode uzay aracı Güneş’te meydana gelen fırtınaları ve Güneş’teki manyetik olayları gözlemliyor. Güneş’te meydana gelen olaylar, yıldızların oluşumuyla ilgili araştırmalara önemli ipuçları sağlayacak. Hinode’nin incelediği Güneş fırtınalarının fotoğrafları birleştirilerek film haline dönüştürülüyor. Hinode ayrıca Güneş lekeleri denen, yıldız yüzeyindeki görece soğuk olan manyetik bölgeleri de mercek altına alacak. Hinode aracı 22 Eylül’de Japonya’dan fırlatılmıştı.

Hinode Uzay Arac
Hinode uzay aracı Dünya yörüngesine 22 Eylül'de fırlatılmıştı.Hinode, morötesi ve X-ışınlarının sürekli gözlemini yapıyor bu verileri Dünya’ya gönderiyor. Bilim insanları bu gözlemlerden, Güneş’teki manyetik alanların zamanla nasıl Güneş atmosferinde fırtınaya dönüştüğünü araştırıyor. Son derece kuvvetli manyetik fırtınalar olan Güneş fırtınalarının saçtığı partiküller Dünya’ya da ulaşıyor ve uydu iletişimini, hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’nundaki astronotları dahi olumsuz etkiliyor.

30.11.2006

Etiketler : bilim, uzay, teknik, teknoloji, güneşi
Yazan : mania  |
30 Kas 2006 Prş   
|  7.743 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...