Loading...
BILIMINSANLARı ARŞIVI


 Forum

Alan Turing

 

Alan Mathison Turing´in Hayatı (1912 - 1954)

 Alan Mathison Turing

İngiliz matematikçi olan Alan Turing, bilgisayar alanının büyük öncülerindendir. Günümüzde "Turing makinesi" ve "Turing testi" ile anılır. 12 Haziran 1912’de İngiltere’nin Londra kentinde doğdu.  7 Haziran 1954’te vefat eden Alan Turing bu kısa zaman aralığında yaptıkları sayesinde, bilgisayar bilimi adına çok büyük gelişmelere sebep olmuştur.

Matematiksel algoritmayı dijital bilgisayarlara uygulamıştır. Araştırmaları yapay zeka alanının doğal yaratılması ve makineler arasındaki ilişkisinde yoğunlaşmıştır. Zekası ve öngörüsü onun bilgi çağında ön sıralara adım atmasını sağlamıştır. Matematik kariyerine 1931´de Cambridge Üniversitesi´ndeki King Koleji´nde başlamıştır. Burada öğretim görevlisi oldu ve buradan Princeton Üniversitesi´ne tayin edildi. Bu zamanlar onun sonradan "Turing makinesi" diye adlandırılan makineyi araştırdığı zamanlardı.

Turing dijital bilgisayar kavramının gelişmesine öncülük etmiştir. Turing makinesini günümüzdeki çok amaçlı bilgisayarların aynısını tasavvur ederek yapmıştır. Bir ve sıfırlardan oluşmuş seriyi taypden okuyabilen bir makine tasarlamıştır. Bu birler ve sıfırlar problem parçalarını çözmeye ihtiyaç duyulan adımları tanımlar. Turing makinesi bütün bu adımları okur ve ardışık olarak yapar. O bütün problemler için bir algoritma geliştirilebileceğine inanırdı. II. Dünya Savaşı sırasında Turing bilgisini ve düşüncelerini Büyük Britanya´nın Haberleşme bölümünde kullandı.

Alan Mathison Turing

Almanların haberleşmede kullandıkları kodları deşifre etmek için matematiksel becerisini kullandı. Bu özellikle zor bir işti, çünkü Almanlar Enigma (anlaşılmaz) adında bir bilgisayar teybi geliştirmişlerdi. O zamanın kod çözücüleri, bunu çözecek bir yapının geliştirilmesini imkansız görüyorlardı. Bu haberleşme merkezinde çalıştığı müddetçe Turing ve asistanları COLOSSUS isimli makineyle uğraşmışlardı. COLOSSUS hızlı ve verimli bir şekilde Almanlar tarafından yapılan enigmanın kodunu çözdü. Sonuçta COLOSSUS gerçekten servomotorlar ve metalden oluşuyordu fakat, bu dijital bilgisayarlara geçişin ilk adımıydı.

turing makinesi

Turing Makinesi Şeması

 

Alan Turing Machine

(Universal turing Makinesi)

İkinci Dünya Savaşı´ndan sonra Turing NPL (National Physical Laboratory) çalışmak için gitti ve dijital bilgisayarlar üzerindeki çalışmalarına devam etti. Otomatik bilgisayar motorlarını geliştirmek için çalıştı, doğru dijital bilgisayarın yapılması konusundaki ilk teşebbüslerden biriydi. Bu durumda doğa ile bilgisayarlar arasındaki ilişkiyi incelemeye başladı ve "Akıllı makineler" adında sonradan 1969´da basılan yazıyı kaleme aldı.

Alan Mathison Turing Walton Athletic Club

Alan Turing, Diğer  Walton Athletic Club üyeleriyle bir otobüs durağında.

Bu yapay zeka kavramının yayılmaya başladığı ilk zamanlardan biriydi. Turing zeki makinelerin insan beyninin ayrıntılı tasarımı yapılarak oluşturulabileceğine inanırdı. 1950´de "Turing testi" diye bilinen bir makale yayınladı. Test bir kimsenin klavye aracılığı ile bir insana ve bir zeki makineye soru sormasından oluşmaktadır. Ölümünde birçok iddia ortaya atılmıştı, ama ne tür olursa olsun O ölmüştü. Ve gerçekten Turing bilgisayar alanının en büyüklerinden biriydi. Günümüzde bilgisayar bilimcileri hala onun makalelerinden yararlanmaktadırlar...

Alan Turing Memorial heykel

Alan Turing Memorial heykel   

Alan Turing Memorial heykel

Kaynaklar:

http://www.angelfire.com/planet/matematikce/biyografi.htm

www.E-bergi.com


Etiketler : Turing, alan, Mathison, turin makinesi, matematik, COLOSSUS, memoriy, bellek, Walton, yapay, test,
  ilgili olabilecek konular :
Yazan : mania  |
30 Nis 2010 Cum   
|  21.257 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...