Loading...
ELEKTRONIK


 Forum

Entegre Devre Çeşitleri

Entegre devre çeşitleri (IC) Entegre devre çeşitleri (IC) Entegre devre (IC)


Endüstriyel uygulamalarda TTL ve CMOS entegreleri en yaygın kullanılan iki entegredir. Bunların dışında çok yüksek çalışma hızının istendiği yerlerde ECL entegresi kullamlır.

Şimdi bu entegreleri kısaca inceleyelim ;

TTL Lojik entegreleri (74XX): En çok kullanılan lojik entegredir. TTL türü IC ´ler 74XX serisi ile belirtilirler. (7400,7446,...v.b.)74 ´den sonraki rakamlar IC içerisindeki lojik kapının türünü belirler. Bu entegre içersindeki kapılar Transistör - Transistör mantığına göre dizayn edilmişlerdir. Birçok kapıyı bünyesinde bulundururlar.


Orta ve yüksek hızlı olarak imal edilen birçok TTL modeli vardır. Besleme voltajı 5 V olup voltaj çıkış değeri 3 V ve üstü ise lojik 1 çıkışı, 3 V ´un altında ise lojik 0 çıkışı verir. TTL girişlerinde çok emiterli transistör kullanılır. Bu nedenle TTL entegreleri hızlı çalışan entegreler gurubuna girer.
(TTL, NAND esasına dayalı bir mantık  fonksiyonudur. )

 TTL  entegre iç yapı


CMOS Lojik entegreleri (40XX)

CMOS entegreler 40 serisi ile belirtilirler. 4 ´den sonraki rakamlar IC ´nin fonksiyonunu yani ne tür lojik kapı kullanılacağım gösterir. Entegre üzerindeki B harfi geliştirilmiş koruma düzeni olduğunu gösterir. B kodlu CMOS lar endüstriyel uygulamalar için çok uygundur. Fet-Mosfet mantığına göre dizayn edilmişlerdir. TTL Entegresinin daha gelişmiş şeklidir. Ancak çalışma hızları (yayılım hızları) oldukça yavaştır. TTL ve ECL ye göre CMOS ideal bir mantık entegresidir. Oldukça geniş bir besleme aralığında çalışır ( 3 - 18V).

Çalışırken çok küçük güç kullanır.

CMOS ´ ların giriş empedansları oldukça yüksektir. Ancak bu durumun sakıncalı tarafı da vardır. Yüksek giriş empedansı nedeniyle kullanılmayan uçlar üzerinde gerilim yüklenmesi olur. Entegre içerisinde kullanılmayan kapıların bağlantı uçları besleme hattına bağlanmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen çıkışlar meydana gelir.

 CMOS entegre iç yapı


ECL Lojik Entegre (10000) :

ECL tipi lojik entegreler günümüzde kullanılan en hızlı entegrelerdir. Çalışma hızı 500 MHZ´e kadar çıkabilir. Çok hızlı olmalarına rağmen gerilim seviyeleri dengesizdir. Devre plaketi üzerine yerleştirme planı çok iyi yapılmalıdır. Gürültü başlıkları TLL ve CMOS a göre iyi değildir.

Bu sakıncalarından dolayı çok yüksek hızı gerektiren durumlar dışında endüstride çok yaygın olarak kullanılmazlar. ECL 10000 serisi ile adlandırılır. -5V luk kaynakla beslenir, ECL nin başka bir avantajıda birbirinin tersi olan iki çıkışının olmasıdır. 

ECL entegre iç yapı


TTL ve CMOS Entegrelerinin karşılaştırılması:

ÖZELLİKLERİ TIL CMOS
Besleme voltajı 5V DC 3 V -18 V DC
Gerekli akım Miliamper Mikroamper
Giriş empedansı Düşük Çok yüksek
Anahtarlama hızı Hızlı Yavaş
Çıkış kapasitesi 10 50
Güç harcaması 20mW 2mW
Tetikleme palsi 50MHz 25MHz
Besleme toleransı %20 %50

Çıkış kapasitesi: Bu değer TTL içİn 10 ´dur. Yanibir adet TTL çıkışından 10 adet başka bir TTL devresi girişi beslenebilir. Çıkış empedansı yüksekolan CMOS da bu adet 50 dir. Kullanılmayan uçlar : TTL ve CMOS entegrelerinin kullanılmayan uçları kesinlikle boşta bırakılmamalıdır. Uygulamada kullanılmayan uçlar kaynağın (+) veya (-) ucuna bağlanır. Aksi durumda entegrelerin çıkışlarında istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Aşağıda Şekil ´de aynı özelliklere sahip TTL ve CMOS entegreleri iç bağlantıları ile birlikte görülmektedir.

cmos4011 entegresiTTL7400 entegresi

bu bölümde bu kadar.


Etiketler : Lojik, Entegre, Ic, Integrated, Circuit, Entegre Devre
Yazan : mania  |
15 May 2009 Cum   
|  40.938 defa Okundu.

Yorumlar

(Toplam yorum : 1 )
ahmet turan (Misafir)
13 Oca 2013 Paz
SLM
2 ADET STA-461C ENTEGREYE İHTİYACIM VAR TEDARİK EDEBİLİRMİSİNİZ.TEŞK.