Loading...
YENI İCATLAR


 Forum

En Uzun Golf Vuruşu


Rus kozmonot uzayda bir golf vuruşu gerçekleştirerek topu saatte 27 bin 300 km hızla dünyaya gönderdi. Top 2.2 milyon km. mesafeyi kat ederek üç gün sonra atmosfere girecek.


Mali sıkıntıya girdikten sonra uzaya adambaşı 20 milyon  dolara turist götüren Rus ya Uzay Ajansı, başka bir gelir kapısı daha buldu. Ajans sonunda,"uzayda reklamlara" da başladı.

Rus kozmonot Mihail Tiyurin, golf malzemeleri üreten Kanadalı 'Element 21' firmasının reklamı için uzayda bir golf vuruşu yaptı. Kozmonot, dünyadan 350 kilometre yükseklikteki Uluslararası Uzay istasyonu'ndan (UUI) yaptığı vuruşla tarihin en uzun golf topu atışını gerçekleştirdi

VURUŞ BEGENİLMEDİ

Rus kozmonot normal golf topundan 16 kez hafıf olan ve özel üretilen 3 gram ağırlığındaki topu yörüngeye gönderdi. Top yer çekimsiz ortamda saatte 27 bin 300 kilometre hıza ulaştı.

uzaydan golf at

Tiyurin atıştan sonra " işte oldu. Bayağı uzağa gitti. HArika bir atıştı" desede, vuruş pek beğenilmedi. Golf şirketi önceden topun atmosfere girerek parçalanmasından önce yörüngede 3 ila 3,5 yıl kalmasını umarken, NASA ise topun yörüngede sadece 3 gün kalacağını tahmin ediyor.

Bu arada uzayda dolaşan topun üzerine yerleştirilen verici sayesinde güzergahı da takip edilebilecek.

rus kozmonot golf atndacosmonot mihail tiyurin

'Element 21'in reklam için astronomik bir rakam ödediği tahmin ediliyor. NASA, daha önce bir kala kutusunun Mir Uzay İstasyonu'nda yer çekimsiz ortamda yüzdürülmesi" için bir kola markasından 5 milyon dolar almıştı.
kaynak: Vatan, 24.11.2006

Etiketler : uzay, golf, tekno, kozmonot, rus, top, sopa, atış, vuruş
Yazan : mania  |
24 Kas 2006 Cum   
|  7.543 defa Okundu.
BU KONUDA HİÇ YORUM BULUNMUYOR...